„U vreme globalne nestabilnosti, vremenu u kom NATO pokušava da pojača svoju ulogu u Istočnoj Evropi, bilo bi veoma zabrinjavajuće ako bi Velika Britanija odustala od svog članstva u EU“, naveli su bivši šefovi NATO-a u pismu iz kancelarije britanskog premijera, koje je objavio „Dejli telegraf“.
„Iako ova odluka pripada britanskom narodu, izlazak iz Unije bi nesumnjivo doveo do gubitka britanskog uticaja, uzdrmao NATO i pojačao moć neprijatelja Zapada u trenutku kada svi treba da stanu rame uz rame protiv zajedničkih pretnji, uključujući i one na našem pragu“, navodi se u pismu.
Bivši šefovi Alijanse, koji ističu da prate referendumske kampanje „vrlo pažljivo i sa velikom zabrinutošću“, pomenuli su i Rusiju i Iran u kontekstu kontroverznih sankcija koje je inicirala upravo Velika Britanija.
Pod rukovodstvom njih petorice, NATO je funkcionisao od 1984. do 2014. godine.
Britanci izlaze na birališta 23. juna, kako bi odlučili o izlasku ili ostanku kraljevine u EU.
Na samitu EU 18. i 19. februara, premijer Dejvid Kameron je napravio sporazum sa Briselom o posebnim uslovima za članstvo Britanije, koji uključuju veći suverenitet britanskog parlamenta, zaštitu funte i njihovog sistema po kojem radnici iz zemalja-članica koji rade u Velikoj Britaniji nemaju beneficije britanskog socijalnog sistema — čime je ova zemlja zaštićena od priliva migranata.
Kameron smatra da ove beneficije mogu da opredele birače da glasaju za ostanak u EU, a najnovije ankete pokazuju da su građani i dalje podeljeni.