Parada je ove godine organizovana u čast 71. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu.
Ruski mediji su već izdvojili neke detalje sa ovogodišnje proslave, koji njihovom oštrom oku nisu promakli.
Šojgu se prekrstio
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izvezao se na Crveni trg iz Kremlja u kabriolet limuzini „ZiL“, napravljenoj specijalno za svečane prilike.
Nakon što je prošao kroz kapiju Spaske kule, Šojgu je zatražio da zaustave automobil, skinuo je oficirsku kapu i prekrstio se. Ovo je učinio drugi put. Šojgu je isto uradio i lane, pred početak jubilarne vojne parade 2015. godine.
Široki osmesi ruskih vojnika
Na Paradi pobede u Moskvi vojnici su se po prvi put široko osmehivali.
Za razliku od prethodnih godina, kada su koračali sa strogim, „vojničkim“ izrazom lica, ovog puta svi su primetili da su vojnici i oficiri bili nasmejani i to gotovo svi, a naročito specijalne i desantne jedinice.
Eksperti su to odmah protumačili kao novi stil ruske armije.
Dok ih Zapad uporno predstavlja kao „agresore“ i glavnu „pretnju“ čovečanstvu, ruski vojnici su pokazali svoje lice — vedro, pozitivno, miroljubivo, učtivo.
Veterani na nogama zbog devojaka i T-34
Prvi put u istoriji vojne parade na Crvenom trgu marširale su i devojke — vojnici. One su defilovale u svečanoj beloj uniformi.
Veterani, koji su spektakl posmatrali sa glavne tribine, u trenutku kada su na „scenu“ stupile devojke istovremeno su ustali i njihov marš ispratili na nogama.
„Oni su i dalje oficiri, pravi muškarci i džentlmeni“, prokomentarisali su ruski mediji taj gest ratnih veterana.
Drugi put su veterani sa svojih mesta ustali kada je po trgu prolazio legendarni tenk iz Velikog otadžbinskog rata T-34.
Zašto Lukašenko nije došao?
Jedan od počasnih gostiju Parade pobede na Crvenom trgu bio je predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev. On je sedeo pored ruskog predsednika Vladimira Putina i zajedno sa njim, rukujući se, pozdravio je generale, koji su predvodili paradne kolone.
Međutim, mnogima je bilo čudno što među gostima u Moskvi nema predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, s obzirom na bliske odnose dveju zemalja.
Odgovor je jednostavan — radi se o tome da je Lukašenko kao glavnokomandujući Oružanih snaga Belorusije tog dana bio na paradi u Minsku.
Takođe, neki zapadni mediji su konstatovali da na paradi u Moskvi nije bilo nijednog zapadnog lidera, a to su „začinili“ komentarima „totalna izolacija“ i sl.
Međutim, istina je da Rusija ove godine, za razliku od lani, nije pozivala visoke zvanice iz inostranstva, s obzirom na to da ovogodišnja parada nije jubilarna.