Kongres, kome je tokom četiri dana, pored mnogobrojnih domaćih delegata, prisustvovalo i 30 od 180 inostranih novinara koji su doputovali u Pjongjang kako bi pratili događaj, potvrdio je reputaciju Severne Koreje kao jedne od najzatvorenijih zemalja na svetu.
Vest o imenovanju Kim Džong Una za predsedavajućeg vladajuće partije saopštena je tokom kratkog 10-minutnog perioda kada je maloj grupi stranih medija dozvoljeno da mu prisustvuju. O događajima tokom partijskog kongresa sve što je stranim novinarima bilo dozvoljeno je, praktično, snimanje zgrade u kojoj se skup održavao, s druge strane ulice.
Kim Džong Un, treće koleno porodice Kim, koja se smatra osnivačem Severne Koreje, ostao je lider Radničke partije. Zašto je stari-novi šef partije sazvao kongres baš u ovoj godini, analitičari su samo nagađali. Da li da bi, kako se pisalo, učvrstio vlast, ili da bi delegati odobrili njegovu politiku u sferi razvoja nuklearnog naoružanja, na šta u svetu manje ili više negoduju, ili da bi svetu to stavio do znanja?
U petak, kada je kongres počeo, nije bio poznat ni dnevni red, ni dužina njegovog trajanja. Posle ekspozea partijskog i šefa države u kojima je ukazao na njene uspehe, delegati su u nedelju usvojili predlog Kim Džong Una o jačanju ekonomije i razvoju nuklearnih snaga u pogledu kvaliteta i kvantiteta.
On je, međutim, napomenuo da Severna Koreja neće prva upotrebiti nuklearno oružje, osim u slučaju da bude ugrožena njena bezbednost i suverenitet.
„Naša partija i Vlada Demokratske Narodne Republike Koreje normalizovaće i popraviti odnose sa svim zemljama koje poštuju naš suverenitet i ponašaju se prijateljski prema nama, bez obzira na sva neprijateljstva iz prošlosti“, kazao je Džong Un.
To su posmatrači ocenili kao „spuštanje lopte“ posle kritika koje su na račun nuklearnog arsenala u Severnoj Koreji stigle sa raznih strana. Ni njeni tradicionalni prijatelji Kina i Rusija nisu blagonaklono gledali na „soliranje“ Kim Džong Una u pogledu nuklearnih proba.
A Pjongjang je prvi put testirao nuklearnu bombu 2006. godine i nakon toga je povukao potpis s ugovora o zabrani širenja nuklearnog oružja.
Kućni red i svečana atmosfera
Zato je kongres vladajuće Radničke partije u Severnoj Koreji izazvao ogromnu pažnju svetskih medija. Naravno, niko nije sumnjao da će pravila kućnog reda morati da se poštuju. To je kasno shvatio novinar britanske televizije Bi-Bi-Si, koji je, kako je saopštila ta kuća, uhapšen i proteran iz zemlje zbog reportaže neodgovarajućeg sadržaja.
Nakon osmočasovnog ispitivanja, zbog teksta u kome se pitao za koje zasluge je Kim Džong Un dobio zvanje maršala, novinar Rupert Vingfild Hejs je potpisao izvinjenje posle čega je sa još dvoje kolega vraćen kući, saopštio je Bi-Bi-Si.
A atmosfera uoči i u vreme velikog skupa u Pjongjangu — kako i dolikuje partijskom kongresu.
Jedini stranac u severnokorejskom sportu, srpski odbojkaški stručnjak Branislav Moro kaže da je atmosfera u Pjongjangu svečana.
„Ja se prisećam starih naših jugoslovenskih kongresa kada je isto i u našim gradovima bilo sve svečarski. Grad, zaista, u ovom trenutku sija“, rekao je Moro za Sputnjik.
Kretanja po gradu je nešto manje, pre svega zato što ljudi prate kongres, kaže on i napominje da državna televizija svakodnevno prenosi sva dešavanja na kongresu.
„Ja nemam mnogo prilike da vidim koliko je tu delegacija došlo. Moram da kažem da grad potpuno normalno funkcioniše. Ljudi, kao i obično, idu na posao. Prodavnice potpuno normalno rade. Takođe i moja ekipa koju treniram nema nikakvih izmena u radu“, rekao je Moro.
Ne vidi, kaže, da se nešto život promenio ni u ulici u kojoj živi ni u okolini. Pjongjang koji je, uopšte, vrlo lep i čist grad, zaista, u ovom trenutku sija, naglasio je Moro.