Ma koliko to sada izgledalo čudno i nespojivo, Ankara i Brisel su neophodni i neizbežni partneri. Erdeljan naglašava da će reakcija zvaničnika Evropske unije biti od presudne važnosti za njihov dalji odnos.
„Nije preveliko iznenađenje ta oštrina Erdoganovih istupa, s obzirom na to da on ima takav karakter. Predsednik Turske je tip političara i nacionalnog vođe koji ima potpuno jasan cilj. Ono što deluje pomalo cinično, ali istovremeno ne i sasvim netačno, jeste da svi govore da se Erdogan sprema za novog sultana 21. veka“.
Unutrašnja kriza u odnosima sa premijerom Ahmetom Davutogluom je razumljiva, jer je on bio vrlo racionalan i prilježan saradnik u vođenju jedne, u širem smislu, nacionalne politike i nastupa Turske, rekao je Erdeljan.
„Tu sada dolazi na videlo da su to dva različita karaktera i pristupa, gde je profesor Davutoglu jedan elegantniji, veštiji i smireniji političar, dok Erdogan veoma često gubi strpljenje“.
Erdeljan kaže da Erdogan ovom izjavom ponovo prkos Evropskoj uniji, jer je svestan da je Ankara ključni partner u rešavanju migrantske krize. Međutim, spoljnopolitički komentator Borivoj Erdeljan naglašava da niko u ovom trenutku sa sigurnošću ne može da kaže kakav će ishod biti.
„Mislim da će svako morati malo da ustukne, ali zasad nema precizne procene da li će time biti zadovoljne Ankara i zvanični Brisel. Najgore je što jedan od najvažnijih stubova u ovom zapletu, a to je sudbina izbeglica odnosno migranata koji u ovom trenutku kruže od Turske do severne Evrope, nema nikakav uticaj na ceo razvoj događaja“.
U sredu je Evropska komisija predložila ukidanje viza za građane Turske uz poruku da je joj je preostalo da ispuni još pet merila do kraja juna. Ona se, pre svega, odnose na oblasti kao što su borba protiv korupcije i terorizma, ali i na to da Ankara mora da uvede biometrijske pasoše do kraja godine.
Brisel traži od Turske da suzi svoju široku definiciju terorizma koja bi bila u skladu sa standardima Evropske unije. Ipak, Erdogan je to odbio uz obrazloženje da se Turska nalazi pod konstantnom pretnjom terorizma.
Turski predsednik je posle ostavke premijera Ahmeta Davutoglua rekao i da bi trebalo što pre organizovati referendum o ustavnim reformama koje daju šira ovlašćenja šefu države.