Ovog puta svoje viđenje situacije u Hrvatskoj Zurof je izneo povodom nedavne posete Nikolasa Dina, posebnog izaslanika SAD za pitanje holokausta. Nakon sastanka s njim i Kolinda Grabar Kitarović i Tihomir Orešković jasno su osudili ustaštvo, naveo je Zurof i dodao:
„Ali ako se neko nadao da će ta dva saopštenja smanjiti entuzijazam hrvatskih neonacista, ostao je razočaran.“
S tim u vezi, on je spomenuo slučaj komemoracije u „balkanskom Aušvicu“, odnosno Jasenovcu.
„Na direktnu intervenciju Nataše Jovičić, direktorke memorijalnog kompleksa, ustaški simpatizeri iz Hrvatske nacionalne platforme položili su venac s posvetom ’svim žrtvama kampa od 1941. do 1951. godine‘“, napisao je Zurof za jerusalimski dnevnik.
On dalje objašnjava da je taj čin zapravo kao svrhu imao relativizovanje krivice i propagiranje teorije ustaških simpatizera, kako je komunistički režim nakon oslobođenja Jasenovca u aprilu 1945. od njega napravio novi smrtonosni logor.
„Problematični događaji u Hrvatskoj samo su vrh ledenog brega i iskrivljavanje holokausta, koje se širi celom postkomunističkom istočnom Evropom“, piše Zurof.
Zurof osvrnuo i na problematiku relativizacije Drugog svetskog rata koja se, kako navodi, posebno događa na područjima bivšeg sovjetskog bloka.
Zanimljivo je, prenosi „Indeks“ da je Zurof upravo hrvatski primer iskoristio za prezentaciju te problematike svetskoj javnosti.