Prethodno je premijer Turske Ahmet Davutoglu izjavio da odluka da napusti mesto predsednika vladajuće Partije pravde i razvoja (PPR) nije bila njegov izbor, već neophodnost. Lider vladajuće partije u Turskoj tradicionalno zauzima mesto premijera. Savet upravnog odbora PPR je pod pritiskom predsednika države Redžepa Tajipa Erdogana krajem aprila doneo odluku da ovlašćenja za imenovanje rukovodilaca lokalnih ogranaka stranke prelaze sa predsednika stranke na Savet.
„Videli smo saopštenje o tome da je premijer (Ahmet) Davutoglu podneo ostavku na mesto predsednika PPR i da će vanredni kongres za izbor novog predsednika stranke biti održan 22. maja“, rekao je Toner. „To je unutrašnja politička stvar Turske“, dodao je on.
SAD smatraju da ostavka turskog premijera Ahmeta Davutoglua neće uticati na borbu protiv terorističke grupe DAEŠ, kao i da će Turska poštovati ljudska prava i slobodu štampe, izjavio je pres-sekretar Bele kuće Džoš Ernest.
„Fokusirani smo na efikasnu saradnju sa našim saveznikom na putu ka slabljenju i konačnom uništenju DAEŠ-a, ali to nas ne sprečava da razgovaramo o našim problemima, ili čak da dajemo direktne primedbe na to kako Vlada Turske poštuje univerzalne demokratske vrednosti utvrđene Ustavom“, izjavio je Ernest. Prema njegovim rečima, odlazeći premijer bio je „dobar partner“ Sjedinjenih Američkih Država.
Davutoglu je došao na mesto premijera u avgustu 2014. godine. U poslednje vreme između njega i Erdogana nastala su neslaganja, uglavnom u vezi sa rešenjem kurdskog problema i hapšenjem novinara i predstavnika javnosti koji kritikuju politiku Vlade. Prema mišljenju stručnjaka, u slučaju ostavke Davutoglua, sledeći premijer Turske neće moći da zauzme stav koji se razlikuje od Erdoganovog i da sprovodi bilo kakvu nezavisnu politiku.