„Bojim se da su ozbiljno uzdrmani temelji zbog kojih je fudbal danas u svetu to što jeste, mnogo više od sporta. Zato sam uveren da u ovom trenutku, kao predsednik FS Srbije, ovde ne branim samo i isključivo suverenitet i teritorijalni integritet moje zemlje od fudbala, već u isto vreme branim fudbal od politike“, izneo je Karadžić u izlaganju uoči početka glasanja o prijemu Kosova.
On je naglasio da FSS nikada neće podržati slične presedane, koji sutra mogu da se dese i drugim članicama UEFA.
„Naravno da FS Srbije nije protiv toga da se fudbal, uključujući i internacionalni nivo, igra na svim delovima našeg kontinenta i da mladi fudbaleri imaju priliku da svoju veštinu i znanje uporede sa sportistima iz drugih zemalja. Međutim, kao i uvek do sada, dosledno, protiv smo toga da savez koji formalno ne ispunjava uslove za prijem i članstvo, bude punopravni član evropske fudbalske organizacije“.
On je naglasio da fudbal ne sme da prekraja granice bilo koje države, a da bi primanje samoproglašene države Kosovo u UEFA upravo to značilo.
„Fudbal ne sme da pređe liniju i da kroji i prekraja granice bilo koje države. A primanje samoproglašene države Kosovo pod okrilje UEFA značilo bi upravo to. Pred očima sveta, politika bi na najgrublji mogući način zloupotrebila fudbal“, rekao je Karadžić i podsetio su Ujedinjene nacije nedavno odbile i prijem Kosova u Unesko.
„Još od 2012. godine FSS se svim legalnim pravnim sredstvima snažno protivio i borio protiv ideje da se ovo pitanje uopšte nađe pred članovima najvažnijih tela, a na tom putu naše velike borbe uvek smo imali podršku UEFA i FIFA. I na tome smo zahvalni. Podsetiću vas i na veoma važnu činjenicu, a to je da takozvana država Kosovo nije član Ujedinjenih nacija, kao i da je nedavno odbijen i njen prijem u Unesko“.
Karadžić je dodao da za prijem kosovskog saveza u UEFA postoje veliki proceduralni i pravni nedostaci.
„U razmatranju čitavog slučaja treba imati u vidu da su Kosovo i Metohija shodno važećoj i obavezujućoj Rezoluciji Saveza bezbednosti UN 1244, deo Republike Srbije pod upravom Ujedinjenih nacija. I ako se 1992. godine poštovala Rezolucija Ujedinjenih nacija na osnovu koje je kasnije reprezentaciji Jugoslavije bilo onemogućeno da učestvuje na EP u Švedskoj, zašto bi se danas ’gluvo i slepo‘ prelazilo preko Rezolucije Ujedinjenih nacija? Razmatranje ovog pitanja i eventualno zeleno svetlo Fudbalskom savezu Kosova može da dovede do podela među članovima i da otvori put mnogim zahtevima za prijem u članstvo UEFA“, naveo je Karadžić i podsetio da sport ne vode političari.
„Moramo da uradimo sve da zaštitimo našu organizaciju i sam fudbal. Danas je ovde pred vama politički, a ne fudbalski predlog, a autonomija fudbala mora da bude garantovana, uprkos svim političkim udarima. I zato se danas nalazimo pred velikim ispitom. Zato danas moramo da kažemo ne politici u fudbalu“, zaključio je Karadžić.