Pre nego što je vaskršnja liturgija počela, u Hram Hrista Spasitelja je specijalnim avionom iz Jerusalima dovezen Blagodatni oganj zapaljen u Hramu Groba Gospodnjeg u Jerusalimu.
„Primite ovaj oganj kao dar božanske milosti, prinesite njega u svoje domove“, rekao je patrijarh, a zatim je predsednik Upravnog odbora dobrotvornog fonda Andreja Prvozvanog Vladimir Jakunjin predao oganj predstavniku Ruske pravoslavne crkve.
Nekoliko minuta nakon što je u stigao sveti oganj, a svetlost sveća veselo zatreperila u crkvi uz radosne zvuke zvona, svi su, za sveštenstvom odevenim u bele odore, krenuli u krsni hod oko hrama, a zatim su se zaustavili ispred zatvorenih vrata hrama, što simbolično označava zatvoren ulaz u pećinu Groba gospodnjeg.
„Rajska vrata“ su se potom otvorila i vernici su ušli u hram. Počelo je bogosluženje često prekidano radosnim usklikom: „Hristos voskrese!“.
Jevanđelje u Hramu Hrista Spasitelja tradicionalno se čita na 18 jezika, uključujući i aramejski — na kojem se govorilo za Hristovog života.
Vaskršnja bogosluženja noćas se održavaju i u oko 30.000 crkava i manastira Ruske pravoslavne crkve širom zemlje i sveta, a centralnu proslavu u Hramu Hrista Spasitelja tradicionalno prenose i državne televizije.
Tradicija služenja glavne vaskršnje liturgije u glavnom sabornom hramu u zemlji počela je 2001. godine, kada je u ponovo izgrađenom Hramu Hrista Spasitelja prazničnu liturgiju služio patrijarh Aleksij II.
Bogosluženju tradicionalno prisustvuje i ruski državni vrh, na čelu sa predsednikom.
Putin je samo dvaput tokom svog boravka na najvišim državnim funkcijama dočekao Uskrs van Moskve: 2000. godine on je kao vršilac dužnosti predsednika prisustvovao vaskršnjoj liturgiji u Isakijevoj Sabornoj crkvi u Sankt Peterburgu, a 2003. godine — u Sabornoj crkvi Svetog Nikole u Dušanbeu, gde je bio u radnoj poseti.
Istraživanja pokazuju da skoro 80 odsto Rusa smatra Uskrs posebnim i značajnim praznikom, a većina građana Rusije proslaviće ga u krugu porodice.