Testiranje manevarske bojeve glave velike brzine obavljeno je u raketnom test centru Vuzai, u centralnoj kineskoj provinciji Sanki, oko 400 kilometara jugozapadno od Pekinga.
„Raketu, koja je letela brzinom od nekoliko hiljada milja na sat, pratio je satelit, jer je letela duž ivice atmosfere“, naveo je Bil Gerc.
Kina je ovo oružje testirala ukupno sedam puta. Poslednje lansiranje DF-ZF, ultrabrze rakete koja navodno može da prodre kroz odbrambeni sistem SAD, izvršeno je u novembru 2015.
DF-ZF navodno može da razvije brzinu od čak 12.359 kilometara na sat. Ova raketa sa bojevom glavom kruži na samoj granici između kosmosa i atmosfere, oko 100 kilometara iznad zemlje, i to pomoću velikih balističkih raketa, bustera.
Jednom kada dostigne tu visinu, ona počinje da „jedri“ po relativno ravnoj trajektoriji i ubrzava do 6.173 kilometara na sat.
Vojni zvaničnici SAD potvrdili su u junu 2015. godine da je DF-ZF uspeo da izvede „ekstremne manevre“ tokom probnog leta.
Ono što ovo hipersonično oružje čini posebno opasnim jeste činjenica da ne postoji adekvatna odbrana protiv njega.
Ono može biti postavljeno na balističkim raketama kratkog ili interkontinentalnog dometa i da prodre kroz brojne slojeve vazdušne odbrane.
Stručnjaci pretpostavljaju da je Kina i dalje oko dve decenije daleko od potpunog razvoja projektila DF-ZF, mada neki analitičari smatraju da bi novo oružje moglo biti operativno već 2020. godine.