„Terorizmu u Siriji je nanesen snažan udarac. Potkopana je vojna, materijalna, tehnička i finansijska infrastruktura ekstremista, uništeni su njihovi kampovi za obuku i skladišta oružja. Sveukupno, sirijska vojska je uz podršku ruske avijacije oslobodila 500 naselja i više od 10.000 kvadratnih metara teritorije“, izjavio je Sergej Šojgu na petoj Moskovskoj konferenciji za međunarodnu bezbednost.
Prema njegovim rečima, vladine snage i patriotska opozicija uspele su da preuzmu inicijativu praktično u svim ključnim pravcima, a stvoreni su i uslovi za početak mirovnog procesa u zemlji.
Kada je u pitanju odnos država Zapada prema Rusiji, Šojgu smatra da su pokušaji da se Rusija izoluje za vreme ukrajinske krize doživeli neuspeh.
„Očigledno je da su pokušaji koji su preduzeti da se izoluje Rusija u periodu oštre krize u Ukrajini doživeli neuspeh. Akt turske agresije prema ruskom bombarderu u Siriji je jasno pokazao da je Alijansa postala talac avanturističke politike određenih njenih članova“, smatra ruski ministar.
„Iz Brisela i niza drugih prestonica viču na nas, a ako i govore o mogućnost dijaloga, pominju se samo pitanja prioritetna za njih, a njihov ton je, naravno, ton strogog učitelja koji preslišava lenjeg učenika“, rekao je ministar.
Šojgu je naveo da se protiv Rusije vodi žestoki i beskrupulozni informacioni rat, da se čuju izjave o pretnjama koje Moskva predstavlja za evropske države i o potrebi njenog vojnog ograničavanja.
Govoreći o situaciji u oblasti evropske bezbednosti, ruski ministar ju je ocenio kao žalosnu.
„O pitanjima evropske bezbednosti će se razgovarati sutra. Situacija u ovoj oblasti je žalosna. Vojna saradnja Rusije sa zemljama NATO-a i EU nije zamrznuta zbog nas. Sednica Saveta Rusija—NATO, održana 20. aprila, nije probudila optimizam“, dodao je Šojgu.
On je izjavio da razmeštanje infrastrukture NATO-a u blizini granica Rusije primorava Rusiju da preduzima adekvatne recipročne vojno-tehničke mere.
„SAD i NATO su počeli sa raspoređivanjem vojne infrastrukture u blizini ruskih granica, realizuju opasne protivraketne planove, povećavaju vojne rashode. Ove akcije nas teraju da preduzimamo recipročne vojno-tehničke mere. Pritom, želim odgovorno da kažem: mi smo protiv trke u naoružanju“, uverava ruski ministar.
Rusija više voli da komunicira sa NATO-om za pregovaračkim stolom nego preko nišana, zaključio je Šojgu.