Početkom aprila šezdesetak poslanika-socijalista potpisalo je dokument u kojem su se izjasnili protiv transatlantske zone slobodne trgovine. Oni su zatražili od francuske vlade da odustane od potpisivanja bilo kakvog sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama ako parlamentu ne bude bilo dozvoljeno da se izjasni o njemu.
Članovi Komisije za evropske poslove Nacionalnog sabora praktično su jednoglasni u želji da uslovi Francuske budu uzeti u obzir, kaže poslanik socijalista Žerom Lamber.
„Mi za sada još ne znamo kako će se završiti pregovori, ali uslovi u kojima oni protiču zbunjuju. Mnogi Francuzi i mnoge političke partije u Francuskoj misle da treba biti veoma oprezan s Amerikancima zbog toga što nije potrebno prihvatati uslove koje oni predlažu, koji su donekle protiv naših sopstvenih interesa u mnogim oblastima, pre svega u onome što se tiče poljoprivrede. Pristup državnim ugovorima SAD takođe je zalog za uspeh ili propast sporazuma. Bili su postavljeni uslovi zbog kojih će Amerikancima, nesumnjivo, biti teško da zaključe sporazum. Oni žele veoma liberalan sporazum, a mi ga ne želimo… Obama nema moć nad ovim sporazumom jer je za njegovo zaključivanje potrebna saglasnost obe strane. Uslovi i rok u kojem je potrebno zaključiti sporazum neće određivati Obama“, kaže Lamber.
Prema njegovim rečima, Amerikanci bi želeli da imaju slobodan pristup svemu u Evropi, ali oni ne žele da Evropljani imaju slobodan pristup svemu u SAD.
„Sporazum s te tačke gledišta treba da bude uravnotežen, kako bi bio u skladu sa zakonom i kako bi bio usvojen“, rekao je Lamber.
Belgijski poslanik u Evropskom parlamentu Mark Tarabela iz partije Progresivna alijansa socijalista i demokrata kaže da je reč, pre svega, o nacrtu sporazuma.
„On još nije konačan, nadam se da nikada neće ni biti završen, posebno u oblasti koja je draga mome srcu, a to je poljoprivreda. Već postoji čitava serija poglavlja koja se preliminarno smatraju dovršenim. Evropa ima problem: nema dovoljno strateške vizije, pre svega u onome što se tiče proizvodnje prehrambenih proizvoda. Ona više ne štiti svoje poljoprivrednike“, ističe Tarabel.
Prema njegovim rečima, mehanizam regulisanja tržišta se ne koristi, cene su skočile, a Amerikanci su zaštićeni zakonom o poljoprivredi.
„Ovde, bilo da je reč o mleku, žitu ili mesu, bilo kakav sporazum sa SAD će oboriti cene u Evropi i neće zaštiti proizvođače. Pored toga, mehanizmi privatnog rešavanja sukoba međunarodnih korporacija i država koriste se da bi se naneo udarac zakonodavstvu za zaštitu životne sredine, socijalnom zakonodavstvu i zakonodavstvu u oblasti zdravstvene zaštite. Zbog toga je to veoma opasan mehanizam“, kaže Tarabel.
On ističe da su evropska pravila usmerena na zaštitu, a Evropa se trudi da ih prinese kao žrtvu radi povećanja trgovinske razmene.
„Radujem se tome što sve veći broj građana počinje to da shvata, ne samo u Nemačkoj, Francuskoj, svuda u Evropi, nego i u Sjedinjenim Američkim Državama. Mislim da je političkoj odluci potreban građanski pritisak. To je odluka koja se ne usvaja na brzinu. Ona neće biti usvojena pre američkih izbora, to je tačno. Potrebno je vreme da naši stručnjaci analiziraju sva ova pitanja i da procene posledice, sektor za sektorom, za evropsku ekonomiju kojoj je potrebna obnova, a ne pretnje“.