Prošle nedelje, samo nekoliko sati uoči početka pregovora, princ Muhamed bin Salman je pozvao delegate Saudijske Arabije i naredio im da se vrate. Saudijci su ostali u Dohi, ali je rezultat pregovora bio već određen. Predstavnici drugih država su osetili da je Rijad spreman na dogovor. Optimizam su izrazili čak i saveznici Saudijske Arabije, kao što je Kuvajt.
Izgledalo je da je samo Ministarstvo za naftu Saudijske Arabije zaista nameravalo da zaključi sporazum o zamrzavanju proizvodnje crnog zlata. O tome govori npr. to što je od januara do marta zemlja smanjila proizvodnju do nivoa 10,2 miliona barela nafte dnevno. Osim toga, šef resora Ali el Naimi nije davao ni najmanji znak da su njegove namere u suprotnosti sa voljom El Rijada.
Ipak, princ Muhamed bin Salman je promešao sve račune ministra El Naimija koji je istisnut u drugi plan. Ta situacija je pokazala da politiku zemlje na naftnom tržištu u potpunosti kontroliše princ i da pod njegovim rukovodstvom Saudijska Arabija postaje nepredvidiv igrač.
Tridesetogodišnji princ Muhamed bin Salman prigrabio je za sebe veliki uticaj nakon što je na tron 2015. godine seo njegov otac, navodi „Fajnenšel tajms“. Princ se nalazi na čelu Ministarstva odbrane zemlje, kao i Saveta za ekonomska pitanja.
„Pod njegovim rukovodstvom na politiku Saudijske Arabije u naftnom sektoru utiče, najverovatnije, ne cena nafte, već spoljna politika, pre svega oštra borba sa Teheranom. Prema rečima analitičara, za Saudijsku Arabiju je nafta postala oružje u indirektnom ratu sa Iranom“, zaključuje list.