Visoki evropski činovnik kritikovao je belgijske vlasti da nemaju plan rada s onim građanima koji su se priključili radikalnim organizacijama poput DAEŠ-a, učestvovali u vojnim akcijama na Bliskom istoku, a zatim se vratili u Evropu, piše britanski Gardijan.
„Ako nema dokaza da su (borci koji su se vratili u domovinu) aktivno učestvovali u džihadu, njihovo zatvaranje je najgore rešenje. Na primer, ako su oni samo prešli granicu i proveli nedelju dana unutar organizacije i tamo, zapravo, prali sudove ili bili vojnici četvrtog stepena, a zatim videli obezglavljene ljude i pobegli glavom bez obzira zaključivši da je to bila greška“, izjavio je De Keršov.
Prema njegovom mišljenju, razočarani borci DAEŠ-a mogli bi u zatvoru još više da se radikalizuju, dok istovremeno postoji efikasnija alternativa u vidu rehabilitacionih programa.
„Zatvor je glavni inkubator radikalizma. Samim tim, ako postoji mogućnost da se ne zatvaraju oni čije ruke nisu umrljane krvlju i koji su iskreno spremni da učestvuju u programu rehabilitacije, zbog čega to ne bismo probali“, rekao je on.
Prema mišljenju činovnika, bivši borci mogu da budu korisni u borbi protiv vrbovanja novih regruta u terorističke organizacije.
Prema procenama Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma iz Haga, oko 4.000 državljana zemalja-članica EU otišlo je u Irak i Siriju da bi se pridružili radikalnim organizacijama koje se bore na Bliskom istoku. Veliki broj njih došao je iz Belgije, Velike Britanije, Francuske i Nemačke. Trećina njih se vratila u svoje domovine.