U intervjuu za Sputnjik, turski politički analitičar Hakan Gunes rekao da je izraelska pretnja da napadne Iran postaje nebitna u svetlu ruske isporuke sistema protivvazdušne odbrane S-300 Islamskoj Republici. To, međutim, može da podstakne nove tenzije između Teherana i zemalja antiiranskog bloka.
Gunes je posebno naglasio da će isporuka S-300 značajno uticati na jačanje odbrambenih sposobnosti Irana.
„Isporuka bi mogla da utiče na povećanje tenzija pre svega između Irana i Saudijske Arabije. Sistem S-300 je defanzivno, a ne ofanzivno oružje. On ne predstavlja pretnju za bilo koju državu, dizajniran je tako da osigura bezbednost vazdušnog prostora zemlje od mogućeg raketnog napada“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, isporuka S-300 Iranu uznemirila je Izrael i Saudijsku Arabiju, koji su u više navrata pretili da će izvesti raketni napad na Islamsku Republiku.
„Pretnje Izraela i Saudijske Arabije da će izvršiti raketni napad na iransku infrastrukturu postale su irelevantne sada kada je Iran dobio S-300“, rekao je Gunes.
On je takođe ukazao na kontradikcije u odnosima Vašingtona i njegovih saveznika u regionu, uključujući i Izrael, Tursku, Saudijsku Arabiju i Katar.
Gunes smatra da ove zemlje ne mogu da dočekaju da vide rezultate novembarskih američkih izbora posle čega će doći do intenziviranja antiiranske aktivnosti. On je predvideo da će u narednih nekoliko meseci doći do daljeg približavanja između Turske, Saudijske Arabije i Izraela.
U slučaju sukoba sa Iranom, Turska i Saudijska Arabija bi se najverovatnije okrenule izraelskom lobiju u SAD za podršku, smatra Gunes.
„Sa sve većim aktivnosti tih zemalja, sukob između njih i Irana mogao bi da eskalira nakon novembarskih izbora u SAD“, rekao je Gunes.
Prva partija zemlja—vazduh raketa S-300 dostavljena je Iranu 11. aprila, potvrdio je zamenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin.
Rusija i Iran potpisali su ugovor o isporuci protivraketnog sistema u vrednosti od 900 miliona dolara još 2007. godine. Zbog protivljenja Izraela i SAD, ugovor je suspendovan nakon što je Savet bezbednosti UN uveo sankcije Iranu sredinom 2010. godine.
U aprilu 2015. godine, Rusija je obnovila pregovore o S-300 poštujući okvirni sporazum o obezbeđivanju mirnodopske prirode nuklearnog programa Teherana.
Izrael je pak kritikovao odluku Rusije da nastavi sa isporukama oružja Iranu, rekavši da bi to navodno dalje destabilizovalo region.