Tema konferencije je „Hrišćansko poimanje izbegličkog problema u svetlu aktuelne realnosti“, a pored predstavnika Rusije, među okupljenima su i predstavnici bliskoistočnih zemalja, severa Afrike, ali i zapadne Evrope.
Konferenciju je otvorio predsednik republike Tomislav Nikolić, koji je rekao da su svi principi koje promoviše Evropa danas na ispitu u toj istoj Evropi. Koliko solidarnosti, saosećanja, koliko pomoći i dobrote je Evropa, koja je sve uredila zakonima, spremna da pruži, sada već milionima izbeglica koje traže spas na Starom kontinentu, zapitao se predsednik Nikolić.
„U dobru je lako dobar biti, kaže najveći srpski pesnik Njegoš, lako je promovisati solidarnost kao temeljnu vrednost jedne zajednice, govoriti o njoj u vremenima i prostoru u kome vlada kakvo-takvo blagostanje, sasvim je drugo živeti taj princip. Obijajući pragove od jedne do druge države, migranti su stigli i u Srbiju, državu bez ograda, bez osuda, sa saosećanjem građana i dobro organizovanom državom koja ih je ugrejala, nahranila, lečila“, podsetio je predsednik Nikolić.
Na otvaranju konferencije prisutnima se obratio i ambasador Ruske Federacije u našoj zemlji Aleksandar Čepurin, koji je pročitao poruku predsednika ruske Državne dume Sergeja Nariškina. On je u poruci poželeo svim učesnicima trodnevne konferencije uspešan rad i dodao da efikasno rešenje leži u saradnji svih svetskih političara i biznismena širom sveta.
Čepurin je zatim rekao i da je razlog za ovaj svetski problem nastao prilikom nerazumnog pokušaja Zapada da natera Bliski istok i sever Afrike da primi njihovo shvatanje demokratije, što je rezultiralo milionskim žrtvama i milionima onih koji su napustili svoje kuće.
„Talas migracije koji je zahvatio Evropu Zapadu se vratio kao bumerang politike koju je sprovodio u tom regionu poslednjih 20 godina, kada je čitav niz država uništen, a životi ljudi postali neizdrživi i sada traže utehu na Starom kontinentu. Postoji mnogo problema u ovoj situaciji, a trenutno su najvažniji ksenofobija i netolerantnost, slede brojni teroristički napadi. Za to nisu odgovorne izbeglice, već je to odraz klime koja je rezultat celokupne takve politike. Jako je važno što smo sada ovde u Pirotu i možemo da razgovaramo na tu temu“, rekao je ambasador Čepurin.
On je dodao da je Srbija u toj krizi pokazala veoma veliko strpljenje i pružila pomoć kako je mogla timi ljudima, a oni su uspeli da sačuvaju dostojanstvo, što je jako važno.
Na trodnevnoj konferenciji učestvuju mnogi stručnjaci i predstavnici političkog i civilnog društva Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, ali i Rusije, Bugarske, Makedonije, Moldavije, Nemačke, Belorusije, Ukrajine.
Na kraju konferencije predviđeno je da se usvoji zajednička rezolucija, kao i drugi završni dokumenti na temu izbegličkog problema na Bliskom istoku i u Evropi.