Gasna polja koja pripadaju jevrejskoj državi potencijalno su najveća u Sredozemnom moru, piše „Blumberg“.
Prema procenama SAD, Tel Aviv bi mogao da iskoristi ove zalihe gasa u „strateške svrhe“, kao i da izvuče veliku ekonomsku korist od njihove eksploatacije.
Osim što bi pomogao Evropskoj uniji u„ diverzifikaciji isporuka iz Rusije u Evropu“, Izrael može da izvozi plavo gorivo i u Jordan i Egipat, navodi agencija reči američkog činovnika.
„Sjedinjene Države su veoma zainteresovane za rešavanje ovog pitanja, jer je energetska bezbednost kolektivna stvar“, izjavio je američki ministar energetike.
Viši sud pravde Izraela je krajem marta stavio veto na sporazum između konzorcijuma gasnih kompanija i Vlade o eksploataciji pojasa Sredozemnog mora.
Pod znakom pitanja je ugovor koji je prošle godine zaključen sa konzorcijumom u koji ulaze izraelska kompanija „Dalek grup“ i američka „Nobel enerdži“, koje već eksploatišu gasno polje Tamar i spremaju se da krenu na veće — Levijafan.
Veto suda je izazvao veliko nezadovoljstvo premijera te zemlje, glavnog lobiste sporazuma Benjamina Netanjahua.
Odluka Vrhovnog suda dovodi u pitanje eksploataciju gasnih skladišta Izraela.
Na Zapadu postoji mišljenje da zavisnost od ruskog gasa predstavlja pretnju za evropske države u sferi energetske bezbednosti. Ipak, daleko od toga da svi u Evropi dele ovu tačku gledišta.