Od trenutka kada je Rusija ponovo postala globalni igrač, Zapad je sve češće ocenjivao dejstva Moskve kao agresiju, a sve informacije koje je plasirala Rusija nazivao propagandom.
Glavni zločin za koji je Zapad optuživao Rusiju je pripajanje Krima, a SAD i Evropa spremne su da u potpunosti poreknu sve istorijske veze tog poluostrva sa Rusijom, kao i rezultat referenduma, ocenjuje list.
„Politiku Moskve Zapad ocenjuje kroz prizmu etike. Ne bi tu bilo ničeg lošeg da se istim tim kriterijumima Zapad vodi i prilikom ocenjivanja sopstvene politike. Međutim, takvi se slučajevi retko pronalaze, zbog čega etičnost Zapada pada u vodu u svetlu dvostrukih standarda“, piše autor članka.
Ne treba biti Nostradamus, nastavlja on, kako bi se predvidela moguća reakcija SAD u slučaju pretnje revolucijom u nekoj od njima strateški važnoj državi — na primer na Havajima, gde se nalazi veliki deo američke tihookeanske flote.
Bez sumnje bi Vašington pohrlio kako bi osigurao sopstvene interese, ne libeći se da iskoristi i vojna sredstva ukoliko za tim nastane potreba. Upravo to se i dogodilo 1982. godine, kada je Velika Britanija objavila rat Argentini zbog Foklandskih ostrva, podseća autor.
Međutim, niko još uvek ne naziva SAD i Veliku Britaniju zločincima koji stvaraju „globalnu pretnju“.
Ukoliko Zapad nije spreman da prizna sopstvene greške, on će morati da se pomiri sa time da i druge zemlje žele da sprovedu svoje interese, kao i da prestane da za to osuđuje Rusiju, dodaje se u članku „Fokusa“.