Nakon što je 2015. godine na tron Saudijske Arabije došao kralj Salman, uzde je u svoje ruke zapravo preuzeo njegov sin, ministar odbrane Muhamed bin Salman. Tada je Er Rijad počeo da sprovodi agresivniju politiku u svetu i regionu. Saudijska Arabija započela je borbu protiv husita u Jemenu, pojačala podršku vojske u Siriji i prekinula diplomatske odnose sa Iranom.
Pritom, bode oči približavanje države Moskvi, iako je Rusija saveznik onih sa kojima je Saudijska Arabija u konfliktu. Slične alijanse nisu novost za Bliski istok, gde želja za vlašću ide ruku pod ruku sa pragmatičnošću, a zakleti neprijatelji neočekivano postaju saveznici“, navodi FT.
Prema rečima saudijskih zvaničnika, princ Muhamed bin Salman aktivno uspostavlja „funkcionalne i sadržajne“ odnose sa Rusijom. Predmet razgovora dveju strana bila je situacija u Siriji, moguća kupovina oružja i investicije u Rusije, a takođe i stabilizacija cena nafte.
Kamen spoticanja ostala je sudbina sirijskog predsednika Bašara el Asada, na čijoj ostavci je insistirao Er Rijad. Međutim, po rečima zvaničnika iz okruženja princa, za vreme oktobarske posete Sočiju Muhamed bin Salman objasnio je poziciju prema Asadu.
„Asadi nama ništa ne znače. Nas brine Iran“, citirao je FT. Ruska strana je nakon tih pregovora rekla da „sada mnogo bolje razume kako treba da se kreće na putu ka političkom rešenju“.
Jačanje odnosa između Saudijske Arabije i Rusije govori o tome da uticaj SAD u regionu slabi, navodi FT. Nakon što su SAD počele da uspostavljaju odnos sa Iranom i odbile da se direktno mešaju u sirijski sukob, „Saudijci su, očigledno, rešili da sarađuju sa Moskvom, računajući na to da ona može da utiče na Teheran“, navodi se u listu.