„To je zločin, krivično delo“, izjavio je za Frans Pres jedan od osnivača kompanije Ramon Fonseka, dodavši da je to napad na Panamu, jer se nekim zemljama ne sviđa uspeh kompanije u privlačenju klijenata.
Here are the famous politicians in ‘the Wikileaks of the mega-rich’ #PanamaPapers https://t.co/Ll2wyPj9KC pic.twitter.com/hRzKA0arBP
— WikiLeaks (@wikileaks) April 3, 2016
Australijske poreske vlasti objavile su danas da istražuju više od 800 bogatih klijenta te advokatske kancelarije.
"Sada smo identifikovali više od 800 pojedinaca poreskih obveznika i povezali smo njih 120 s ofšor firmom u Hong Kongu", objavio je australijski poreski biro.
Istragu su počele i poreske vlasti Novog Zelanda, potvrdio je za agenciju Rojters Džon Neš iz novozelandske agencije za međunarodne prihode ne navodeći broj pojedinaca ili društava koji su predmet istrage.
Nemački list „Zidojče cajtung“ saopštio je ranije da poseduje dokumente panamske advokatske firme „Mosak Fonseka“ koji, kako tvrdi list, dokazuju učešće niza svetskih lidera i njihovih saradnika u šemama za pranje novca i utaju poreza.
Informacije koje su procurele pokrivaju aktivnosti kompanije „Mosak Fonseka“ u periodu od 1970. do proleća 2016.
„Papiri uključuju 11,5 miliona dokumenata, više nego Vikiliks, Kejblgejt, Ofšor Liks, Laks Liks i Svis Liksa zajedno“, navodi, „Zidojče cajtung“.
Biggest leak in the history of data journalism just went live, and it's about corruption. https://t.co/dYNjD6eIeZ pic.twitter.com/638aIu8oSU
— Edward Snowden (@Snowden) April 3, 2016
Podaci su predstavljeni u formi imejlova, PDF dokumenata, fotografija i isečaka iz panamske filmske baze podataka.
Dokumenta prete da izlože ofšore račune 12 aktuelnih i bivših svetskih lidera i daje podatke o finansijskim aktivnostima 128 drugih političara i zvaničnika iz raznih zemalja.
Vlada Paname saopštila je da je spremna da sarađuje u svim istragama koje će se voditi povodom ovog slučaja.
„Vlada Paname će po svim pitanjima aktivno sarađivati i dati neophodnu pomoć u slučaju pojave bilo kakvih pravnih radnji", navodi se u saopštenju premijera vlade.
Samu autentičnost dokumenata niko nije zvanično potvrdio, a u samoj kompaniji „Mosak Fonseka“ odbili su da potvrde njihovu tačnost.