O tajnom planu ispričao je bivši obaveštajni oficir Dag Loks, koji je dugo vremena proveo u operativnoj jedinici CIA u Siriji.
Drugi izvori su, kako tvrdi američka televizija, potvrdili i da je plan stigao do najviših krugova vlasti, dok je rukovodilac operativne grupe u Siriji regularno sprovodio brifinge za kongresmene.
„Bela kuća i rukovodstvo CIA jasno su stavili do znanja da je zadatak operativne grupe svrgavanje Asada. Imali smo oko 50 načina da pojednostavimo taj proces, a ja sam u svom planu sve detaljno popisao. Međutim, političko rukovodstvo nam nije dozvolilo da taj plan realizujemo“, rekao je Loks.
Prema njegovim rečima, on je taj plan predložio američkim vlastima još pre nego što se DAEŠ otcepio od Al Kaide i formirao kalifat na okupiranim teritorijama Sirije i Iraka.
Pristalice sprovođenja operacije svrgavanja sirijskog predsednika bili su tadašnji šef CIA Dejvid Petreus, bivši ministar odbrane Leon Paneta i bivši ambasador SAD u Siriji Robert Ford, rekao je Loks i dodao da bi se realizacijom tog plana izbeglo korišćenje hemijskog oružja u Siriji, suzbilo jačanje DAEŠ-a i sprečila migrantska kriza u Evropi.
Istovremeno, Obama sa tim planom nije bio saglasan.
Nakon što je ovaj plan obustavljen, Obama je odobrio alternativnu i daleko umereniju varijantu u vidu obuke sirijskih opozicionara, kao i pripadnika Sirijske slobodne armije, međutim ispostavilo se da taj program nije imao željenog efekta jer „umerenih“ opozicionara u Siriji nije bilo, tvrdi Loks.
„Plan je bio rizičan, međutim, lošije situacije od trenutne nije moglo biti u Siriji“, citira „En-Bi-Si njuz“ neimenovanog izvora bliskog vojnoj operaciji SAD u Siriji.
Drugi neimenovani sagovornik je, međutim, rekao da u to vreme u Siriji još uvek nije bilo pripadnika Iranske revolucionarne garde i Hezbolaha, koji trenutno igraju važnu ulogu na terenu jer su oni, kako tvrdi, čekali da vide šta će učiniti Vašington.