U intervjuu ukrajinskom portalu „Apostrof“ Jaroš je rekao da osnovu ove armije treba da čine „veterani“ takozvane antiterorističke operacije.
Prema njegovim rečima, dobrovoljci će imati oružje kod kuće, što će za njih biti najbolji podsticaj da zaštite svoju domovinu.
Jaroš smatra da će u prvoj fazi formiranja ovakve armije dovoljno biti da u svakoj oblasti postoji po jedan bataljon koji može da bude iskorišćen za pomoć vojsci unutar zemlje.
U februaru je Jaroš predstavio novu političku snagu – Nacionalni pokret „Državotvorna inicijativa Jaroša“. On se pre toga odrekao ovlašćenja vođe organizacije Desni sektor.
Jaroš je izjavio da njegov stav o radu nacionalističkog pokreta nije u skladu s onim za šta se ta organizacija zalaže u ovom trenutku.
Stručnjak Informaciono-analitičkog centra Moskovskog državnog univerziteta „Lomonosov“ Svevlad Veselov smatra da je stvaranje dobrovoljačke armije za Dmitrija Jaroša način da podseti ljude na sebe.
„Otkako je Jaroš prestao da vodi Desni sektor, njega su zaboravili. Sada on želi da predvodi neku militarizovanu organizaciju. Jaroš je odlučio da pređe na novi nivo – da ujedini sve koji su nekada učestvovali u dobrovoljačkim bataljonima“, rekao je Svevlad Veselov za radio Sputnjik.
Prema njegovom mišljenju, Jaroš hoće da postane šef celog dobrovoljačkog pokreta u Ukrajini i da ozakoni sadašnje stanje stvari.
„Ovaj nacrt zakona praktično legalizuje sadašnje stanje stvari u kojem mnogi, vraćajući se iz zone takozvane antiterorističke operacije, ne daju oružje nego ga zadržavaju. Jaroš u svom intervjuu spominje da se pokreću krivični postupci protiv ’veterana‘ antiterorističke operacije zbog toga što nisu predali oružje. Ovim zakonskim predlogom on pokušava da ozakoni njihov socijalni status – to nisu potencijalni zločinci spremni da upotrebe oružje, nego patriote Ukrajine. Jaroš, pritom, ne želi da predvodi jedan od dobrovoljačkih pokreta nego čitav dobrovoljački pokret u Ukrajini“, navodi politikolog.
Veselov, međutim, smatra da ovaj nacrt zakona Vrhovna rada neće odobriti.
„Vlada, sudeći po poslednjim postupcima, pokušava nekako da obuzda one koji su se vratili iz zone antiterorističke operacije, a ne da im daje specijalni status. Teško da će partija (ukrajinskog predsednika Petra Porošenka) glasati u Radi za ovaj nacrt zakona, a i Narodni front (premijera Arsenija Jacenjuka). I, najverovatnije, nacrt zakona neće biti usvojen. U svakom slučaju Jaroš će dobiti podršku ljudi koji su se vratili iz zone antiterorističke operacije“, zaključio je Svevlad Veselov.