Ona ipak veruje da će doći do drugačije presude u žalbenom postupku.
Kandićeva je, u izjavi Hrvatskoj radio televiziji, rekla da oslobađajući presudu Šešelju nisu očekivale ni vlasti u Srbiji koji je, kako je rekla, napravio dovoljno problema otkako je pušten iz Haškog tribunala.
„Posle presude može da napravi velike probleme upravo svojim bivšim saradnicima, jer su mu ovom oslobađajućom presudom otvorena vrata za političko angažovanje, dok ne treba više ni sumnjati da će uspeti da uđe u parlament“, rekla je Kandićeva.
Ona je ocenila da lider radikala sada može na predstojećim izborima da dobije mnogo više birača.
Prema njenim rečima oslobađajuća presuda je iznenađenje za sve koji pamte preporuku sudije Haškog tribunala Žana Kloda Antoanetija iznetu posle završetka dokaznog postupka u maju 2011.
„On je tada rekao da dokazni postupak pokazuje da ima čvrstih dokaza za osudu Šsešelja, za podsticanje, pomaganje i izvršenje deportacija, preseljenja i progona, ali na osnovu sadržaja onoga što je javno govorio“, podsetila je Kandićeva.
Ipak, kako je istakla, danas je doneta presuda tokom čijeg čitanja je sudija Antoaneti rekao da nije dokazana optužnica onako kako je postavilo tužilaštvo, odnosno da nema dokaza za planiranje, naređivanje i izvršenje ratnih zločina.
„Obrazloženje koje smo čuli odudara od činjenica koje su utvrđene u nekim drugim predmetima, čak i pred domaćim sudovima. Posebno odudara i od onoga što se stvarno u životu dogodilo, počevši od 1991. pa do 1994“, rekla je Kandićeva.
Prema njenim rečima suđenje Šešelju i sve što se u vezi s tim događalo predstavlja presedan, počev od njegovog dobrovoljnog odlaska u Hag, zatim učestvovanja i odbijanja da učestvuje u suđenju, činjenice da je prinudio Haški tribunal da se sam brani, do smene sudije Frederika Harhofa, pa do toga da bude pušten na slobodu bez ikakvih garancija.
„To je sve bilo čudno, ali najteže je objasniti ovu današnju presudu. Mislilo se da će biti oslobođen u odnosu na šest tačaka, a osuđen za činjenje dela putem javnog govora mržnje prema nesrbima“, rekla je Kandićeva.
Ipak, kako je naglasila, posle žalbenog postupka treba očekivati drugačiju presudu.
„Ova presuda teško da može da izdrži žalbeni postupak i verujem da će doći do drugačije presude, samo je pitanje kada će se to dogoditi i šta će biti sa Šešeljom dotle“, rekla je Kandićeva.
Kako je objasnila, današnja presuda smatra da su opšte poznate činjenice šta se dešavalo u Vojvodini do avgusta 1995. nevažne, pa da ih čak i drugačije predstavlja nego u ostalim predmetima.
„Postoji toliko opštepoznatih činjenica o tome šta se događalo u Vojvodini, u Hrtkovcima, odnosno da se zastrašivanje Hrvata, i dobrim delom Mađara, odvijalo na precizan način, postavljanjem bombi i ostavljanjem noževa sa porukama o iseljenju i da je to trajalo do avgusta 1995, kada je vlast promenila politiku i zabranila izbeglicama ulazak u hrvatske kuće. To su činjenice koje ne može da pobije ovakva presuda, jer su se one dogodile, živi su ljudi. Na suđenju Šešelju su čak svedočili i Srbi, žitelji Hrtkovaca, o tomr šta se dogodilo“, zaključila je Kandićeva.