„Naravno da mi smeta sposobnost Rusije da prikuplja podatke o ključnim objektima naše infrastrukture. Treba biti veoma oprezan, kada već mi ne obraćamo pažnju na razvijanje tehnologije i koristimo film, gde ostali koriste digitalizaciju. Oni (Rusija) su ispred nas“, izjavio je komandant Strateške komande vojnih snaga SAD admiral Sesil Hejni tokom rasprave Komiteta o oružanim snaga u Senatu SAD, piše „Omaha vrld herald“.
Strahovi admirala Hejnija i drugih vojnih rukovodilaca potiču iz toga što je Rusija, prema njihovom mišljenju, usavršila aparate za snimanje sa aviona, koji vrše inspekcijske prelete nad teritorijom SAD u okvirima Dogovora. Promene su napravljene na kamerama — u Strateškoj komandi smatraju da su na njima instalirani četvoroopsežni digitalni senzori, što omogućava Rusiji da dobije jasnije slike objekata, čak i tokom oblačnog vremena, navodi list.
Na američkim avionima, prema rečima admirala, koriste se zastarele filmske kamere.
Države–članice Organizacije za bezbednost i saradnju Evrope su 1992. godine potpisale Dogovor o otvorenom nebu, koji je dozvolio članicama da vrše inspekcijske letove nad teritorijama ostalih zemalja. Do sada je Dogovor potpisalo 34 zemlje, uključujući i Rusiju i SAD.
Obaveštajna eskadrila vazdušnih snaga SAD leti na specijalnom avionu „boing OC–135B“ u okvirima Dogovora leti petnaestak puta godišnje i to uglavnom iznad Rusije. Sa svoje strane, ruski avion Tu–214 svake godine preleće Ameriku do šest puta. Svi obaveštajni letovi sprovode se pod kontrolom posmatrača države–domaćina, koji se nalaze na samom avionu.