Oslobođenje drevne Palmire odjeknulo je kao važna pobeda sirijske vlade nad DAEŠ-om. Palmira nije veliki grad, poput Homsa ili Rake, ali njeno oslobođenje izazvalo je uzbuđenje i oduševljenje. Prema rečima Slobodana Jankovića iz beogradskog Instituta za međunarodnu politiku i privredu kaže da je važno da se Daeš potisne što više na istok i istisne iz zapadnog dela Sirije.
„Paralelno sa oslobađanjem Palmire došlo i do oslobađanja grada Sindžara na severu Iraka, koji su oslobodili irački Kurdi, tako da se sve više sužava teritorija koju DAEŠ kontroliše. Otprilike, njene teritorije seku se iz Sirije centralnim pravcem od zapada ka istoku, a u Iraku od severa ka jugu i od juga ka severu“, kaže Janković.
Palmira se nalazi na raskršću puteva koji vode ka Damasku i Homsu i ka teritorijama koje i su pod kontrolom DAEŠ-a. Janković podseća da je istovremeno sa Palmirom u Iraku oslobođen grad Sindžar, još jedna važna strateška tačka koja leži između reka Tigar i Eufrat. Sa oslobođenjem ova dva grada, delimično je presečena veza između sirijskog i iračkog dela teritorija pod kontrolom DAEŠ-a, tako da se može reći da akcije oslobađanja Palmire i Sindžara predstavljaju početak kraja DAEŠ-a.
Sa druge strane, oslobođenje Palmire ima i svoju simboliku. Kada je DAEŠ zauzeo Palmiru, ona je, zahvaljujući divljačkom ponašanju islamista postala simbol, poput Gernike, baskijskog grada koji su tokom španskog građanskog rata fašisti avionskim bombama sravnili sa zemljom.
Simbolika Palmire je možda još značajnija od Gernike kao grada koji simbolizuje bestijalno uništavanje, smatra akademik Ljubodrag Dimić, zato što Palmira ima hiljadugodišnje trajanje, građen je i rušen više puta u istoriji, ali je dočekao naše doba kao vreme u kome varvari više ne postoje. Međutim, Palmira je, kada ju je osvojio DAEŠ, postala klasična istorijska lekcija o tome na koji način su nestale stare civilizacije, kaže Dimić.
„U sudaru sa sasvim isključivim tumačenjem religije, sve ono što je predstavljalo antičko nasleđe podložno je razaranju i uništavanju. Ako je rušenje Budinih kipova u Bamijanu pre jedne decenije najavilo da stiže novi varvarizam koji briše civilizacijske tekovine, koji ne pripada samo prostoru i narodima koji tu žive, Palmira je novi simbol onoga šta može da se desi, ne samo ostacima ljudske civilizacije, već ljudskoj civilizaciji“, kaže Dimić.
Pripadnici DAEŠ-a držali su antički grad Palmiru pod okupacijom gotovo godinu dana. Tokom okupacije razorili su neprocenjivo kulturno blago — nekoliko hramova i slavoluk iz rimskog perioda, a od muzeja su napravili zatvor.