Saradnik univerziteta Ohajo analizirao je statistiku o uspešnosti žena za poslednjih 50 godina i došao do zaključka da plavuše ne samo da nisu gluplje od dama druge boje kose, već da imaju i veći koeficijent inteligencije i da među njima češće ima genija.
Sva psihološka i sociološka istraživanja poslednjih godina svedoče da stereotipi veoma utiču na zapošljavanje novih radnika, razumevanje starih i druge socijalne pojave, piše Džej Zagorski u listu Ekonomik buletin.
„Naše istraživanje ubedljivo pokazuje da plavuše ne treba diskriminisati zbog njihove ’slabe‘ inteligencije“, navodi se u članku.
Zagorski je došao do zaključka, analiziravši podatke o nivou IQ, uspesima u životu i drugim socijalno-ekonomskim parametrima koji su bili sakupljeni 1979. godine u SAD anketiranjem nekoliko hiljada mladih Amerikanaca i Amerikanki koji su se rodili krajem ’50-ih i početkom ’60-ih godina.
Ovaj test, kako objašnjava naučnik, sprovodio se u „slepom“ režimu i tek kroz šest godina, 1985. godine, sociolozi su sakupili podatke o boji kose i koži učesnika eksperimenta. To je omogućilo Zagorskom da objektivno oceni da li su plavuše gluplje, a crnke pametnije od prosečnih žena.
Rezultati su se pokazali prilično neočekivanima — nivo IQ kod plavuša u proseku je 103,2 boda, što je najbolji rezultat za sve kategorije žena. Crnke ih odmah prate sa prosekom od 102,7 bodova. Crvenokose učesnice eksperimenta su imale 101,2 boda, dok šatirane — 100,5 bodova.
Sa koeficijentom inteligencije preko 150, plavuše imaju više šansi da budu genijalci, ali je među njima bilo i više žena sa prosečno niskim nivoom intelekta. Sve ovo ukazuje da plavuše nisu ništa gluplje od žena druge boje kose, a nekad ih i prevazilaze po intelektu.
Slični podaci su i kod plavih muškaraca — njihov koeficijent inteligencije takođe se nije značajno statistički razlikovao od razvijenosti inteligencije kod crnih muškaraca — kako smatraju naučnici, što je povezano.
U trenutku popunjavanja ankete nisu birane žene sa prirodnom bojom.
Zašto su se plavuše pokazale pametnijima od drugih žena? Zagorski pretpostavlja da to može biti povezano sa time što, kako su pokazale kasnije ankete, veći broj plavuša ima kućne biblioteke nego što ih imaju žene sa drugom bojom kose. Sa druge strane, naučnici ne poriču da u tome mogu imati uticaja i genetski faktori koje tek treba otkriti.