I dok su Libija i Sirija upravo zbog toga potonule u haos, Evropa se suočila sa nizom terorističkih napada kakve ne pamti u novijoj istoriji.
Najnoviji napad dogodio se u utorak upravo u sedištu Evropske unije, ali i niza međunarodnih institucija, NATO-a i zemalja Beneluksa.
Teroristička organizacija DAEŠ preuzela je odgovornost za napade u Briselu koji su odneli 31 ljudski život. Samo nekoliko meseci ranije, nekoliko stotina kilometara južnije, Pariz je bio poprište stravičnog pira iste terorističke grupa koja je u više koordinisanih napada ubila 130 ljudi.
Više je nego očigledno da su Gadafi, Asad i drugi koji su shvatali njihovu zabrinutost razumeli dešavanja i trendove u regionu, iako nisu mogli da predvide konkretne napade i njihovu scenografiju.
Nekoliko meseci pre smrti pukovnik Gadafi je upravo rekao da je jedinstvena i stabilna Libija jedina brana koja sprečava bujicu stotina hiljada migranata i terorista u ruhu izbeglica da poplave Evropu.
„Libija ima bezbednosnu ulogu na Mediteranu“, upozorio je on svojevremeno za parisku televizijsku stanicu „Frans 24“.
Uprkos ovim tvrdnjama, Francuska, još nekoliko članica NATO-a i drugih zemalja nastavilo je sa vojnom intervencijom u Libiji. Zemlju je preplavio neviđeni talas smrtonosnog nasilja koji je, u poslednje vreme, kao posledicu imao razvoj sve većeg uporišta zloglasnog DAEŠ-a među običnim ljudima.
U 2013. godini, kada su zapadni lideri razmatrali slanje oružja sirijskim pobunjenicima, Bašar el Asad je upozorio na razvoj opasnog scenarija. Pristup dodatnom naoružanju nije samo doprineo jačanju terorista u Siriji, već je doveo i do „direktnog izvoza terorizma u Evropu“, rekao je on.
„Ako Evropljani isporuče oružje, evropsko dvorište postaće terorističko, a Evropa će platiti cenu za to“, upozorio je Asad.
Početkom 2015. godine, Ahmed Gadafi el Dam, rođak nekadašnjeg predsednika Libije i bivši obaveštajni zvaničnik, predvideo je u Evropi, za godinu ili dve, teroristički napad uporediv sa 11. septembrom u SAD.