„Američke energetske kompanije ne vraćaju kredite i proglašavaju bankrot zbog toga što cene nafte ostaju na nivou ispod 40 dolara, ali njihovim kolegama iz Rusije uspeva da prežive dvostruki udar jeftine nafte i zapadnih sankcija koje su ograničile pristup zapadnim kreditima“, piše Rapoza za „Forbs“.
Pozivajući se na podatke agencije „Fič rejting“, autor teksta tvrdi da niske cene nafte neće uticati na rejtinge najvećih ruskih energetskih kompanija.
„Dugovi naftnog i gasnog sektora su na drugom mestu u industriji SAD i čine 79,6 odsto ukupnog duga američke industrije. To je čak gore nego 2009. godine, kada su dugovi tog sektora bili 70 odsto“, piše „Forbs“.
Prema informacijama lista, prošlog meseca bankrot ili poništavanje poslovnih ugovora sa kreditorima objavili su američki giganti poput „Enerdži XXI LTD“, „Denver parent korporejšn“, „Petrolkvest enerdži INC“ i „Čaperl enerdži“.
Istovremeno, nastavlja Rapoza, kreditni rejting ruskih kompanija, pre svega „Gasprom njefta“ i „Novateka“, prema podacima „Fiča“, u narednih šest do dvanaest meseci će ostati nepromenjen.
„Forbs“ navodi da je odluka Centralne banke Rusije da pusti rublju u slobodan opticaj krajem 2014. godine bila mudra. Slabljenje nacionalne valute suštinski je pomoglo ruskim energetskim kompanijama.
Prema navodima „Mobija“, devalvirana rublja štiti Rusiju od potpune zavisnosti od niskih cena nafte.
„Oslabljena rublja povećava prihode u rubljama od izvoza nafte koja se procenjuje u dolarima“, zaključuje list.