„Srbija će u potpunosti izvršavati svoje obaveze i koristiti svoja prava konstituisana Dejtonskim sporazumom, posebno pravo da podržava Republiku Srpsku i pomogne joj da opstane“, rekao je Nikolić, navodi se u saopštenju Pres službe predsednika Srbije „povodom presude Radovanu Karadžiću i posebno osude za ’genocid‘ u Srebrenici“.
Predsedik Srbije, takođe, rekao je da „ta presuda ne može i ne sme da utiče na sudbinu Republike Srpske“.
„Zato pozivam sve političke predstavnike srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, posebno u Republici Srpskoj, da se zajedničkim stavom bore za svoju Republiku i svoj narod, čija sudbina tom presudom može da bude dovedena u pitanje“, rekao je Nikolić.
Reakcije Sarajeva i Zagreba
Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović je iznenađen izrekama iz presude da je Armija BiH gađala vlastite teritorije i pozicije UN i smatra da je loše to što lider bosanskih Srba nije osuđen i za genocid u sedam opština u BiH.
On je ocenio da je izricanje presude Karadžiću istorijski događaj za BiH jer je tim činom, kako smatra, potvrđen „bitan deo činjenica“ o zločinima koji su u njoj počinjeni tokom rata.
„Za čoveka njegovih (Karadžićevih) godina i prošlosti 40 godina i nije posebna kazna, no ono što je značajno je da je presuđeno jednoj užasnoj ideologiji i politici“, kazao je Izetbegović novinarima u Sarajevu.
Zvanični Zagreb je pozdravio presudu Karadžiću.
„Vlada Republike Hrvatske pozdravlja današnju presudu Haškog tribunala kojom je Radovan Karadžić osuđen na 40 godina zatvora zbog genocida i drugih ratnih zločina počinjenih nad Hrvatima i Bošnjacima u Bosni i Hercegovini“, piše u saopštenju Vlade Hrvatske.