Kada je reč o situaciji na Bliskom istoku, on upozorava na prebrze vojne intervencije.
„Već dugo sam zabrinut zbog američke politike prema Iraku, razvoju u Libiji, turbulencijama u arapskom prostoru, blokade mirovnog procesa na Bliskom istoku, i opasnosti terorizma. SAD su u prošlosti prebrzo bile spremne na vojne intervencije“, kritikovao je on u intervjuu bečkom dnevniku „Prese“.
Fišer je ukazao da je bilo neophodno da Amerikanci intervenišu u Drugom svetskom ratu, ali je dodao da je poverenje Amerikanaca u vojno rešenje bilo dovedeno u pitanje već u ratu u Vijetnamu.
Na tvrdnju da je intervencija pomogla u bivšoj Jugoslaviji, on je upitao — „Da li je bilo potrebno bombardovanje Beograda?“ — uz konstataciju da u „to sumnja i dalje“.
Fišer je na pitanje kako ocenjuje rusku vojnu intervenciju u Siriji, podvukao da mu se ne sviđaju vojne intervencije, ma ko ih preduzimao i ma gde bile sprovedene.
Fišer smatra da je EU danas znatno „slabija nego pre 20 godina“, jer su je krize odnele mnogo snage.
On je, u intervjuu bečkom dnevniku „Prese“ rekao da je, kada je osnovana Evropska unija, šest šefova država moglo da sedne oko kamina i da donosi odluke, a da smo danas suočeni sa borbom protiv nacionalnih egoizama.
„Svi žele da dobiju povlastice“, kritikovao je Fišer.