Ministarstvo inostranih poslova Rusije pozvalo je da se pažljivo ispitaju slučajevi narušavanja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava na jugoistoku Turske.
„Pažljivo smo proučili materijale televizijskog kanala RT, koji su pratili ’sveže tragove‘ takozvane ’protivterorističke operacije‘ turskih snaga u provincijama koje naseljavaju Kurdi, pre svega na ulazu u Sur (provincija Dijarbakir) i gradu Džizri (provincija Širnak). Slika koja se dobija na osnovu ovih kadrova i svedočanstva očevidaca iznenađuju svojom surovošću“, piše u komentaru Zaharove, objavljenom na sajtu Ministarstva inostranih poslova Rusije.
U Ministarstvu su skrenuli pažnju na „krvavo nasilje turskih vojnih snaga nad stotinama civila koji su se skrivali u podrumima stambenih zgrada u Džizri“.
„Samo u jednoj od zgrada, kako se tvrdi, spaljeno je oko 150 ljudi. Prema informacijama kojima raspolažemo, samo u provinciji Širnak ubijeno je oko 500 civila. Smatramo da je sva saopštenja, posebno dokumentovana, o grubim i masovnim narušavanjima ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, neophodno pažljivo istraživati. Za to postoje odgovarajuće međunarodne procedure i mehanizmi. Glavno je da to bude obavljeno nepristrasno i objektivno“, izjavila je Zaharova.
Prema njenim rečima, velika uloga u privlačenju pažnje svetske zajednice na te događaje pripada međunarodnim organizacijama za zaštitu prava, uključujući „Hjuman rajts voč“ i „Amnesti internešenel“, koje pretenduju na ulogu eksperata u ovoj oblasti.
„Odsustvo njihovih komentara u vezi s ovim problemom navodi na pomisao da postoje dvoličnost i selektivnost u rasvetljivanju narušavanja ljudskih prava“, rekla je Zaharova.
Ranije su novinari televizijskog kanala RT objavili peticiju s pozivom svetskoj zajednici da obrati pažnju na slučajeve masovnog stradanja kurdskog stanovništva u specijalnoj operaciji turskih vlasti.
Peticija je bila napravljena nakon što je RT poslao svoje reportaže najvećim svetskim organizacijama, poput „Hjuman rajts voča“ i „Amnesti internešenela“. Nijedna od njih nije pokazala interesovanje za istragu.
U decembru 2015. godine turske vlasti su uvele policijski čas u nizu oblasti naseljenih Kurdima na jugoistoku zemlje, gde je bilo uličnih sukoba snaga bezbednosti i kurdskih aktivista.
Najduža je bila operacija u oblasti Sur u gradu Dijarbakir, koja je trajala više od tri meseca.
Prema podacima turske vojske, od sredine decembra u oblastima antiterorističke operacije likvidirano je više od 1.000 kurdskih boraca.
Ipak, predstavnici prokurdske Demokratske partije naroda tvrde da je tokom operacije poginulo na desetine civila.
Prema podacima Generalštaba Turske, za to vreme Kurdi su ubili oko 300 vojnika i policajaca.