Kako se navodi u saopštenju SNP, u razgovoru je razmatrano i pitanje „potencijalnog balkanskog saveza vojno neutralnih država“.
Železnjak i Popović su se složili da bi takav savez bio adekvatna alternativa agresivnom širenju NATO-a, jer se većina građana u svim republikama bivše SFRJ koje nisu članice NATO-a protivi pristupanju svojih država tom vojnom paktu.
„Kada je u pitanju Srbija, pravni osnov za ovu ideju nalazi se u rezoluciji Skupštine Srbije o vojnoj neutralnosti, kao i činjenici da se 90 odsto građana Srbije protivi članstvu Srbije u NATO-u“, rekao je lider SNP svom domaćinu.
„NATO je bombardovao Srbiju sa ciljem da stvori lažnu državu Kosovo, NATO je bombardovao Republiku Srpsku, NATO je logistički pomogao sprovođenje operacije ’Oluja‘ u kojoj je 250.000 Srba prognano iz Krajine, a danas ova vojna alijansa stvara neprijateljsku albansku vojsku na teritoriji južne srpske pokrajine“, rekao je Popović.
On je dodao da će SNP nastaviti sa prikupljanjem potpisa za održavanje referenduma protiv članstva Srbije u NATO-u.
Predsednik SNP-a je objasnio da se zalaže za balansirani pristup u razvoju vojne saradnje sa NATO-om i Rusijom.
„Uprkos spoljašnjim pritiscima da se saradnja sa NATO-om podigne na viši nivo, smatram da je program ’Partnerstvo za mir‘ dovoljan i najviši potrebni vid saradnje između Srbije i NATO. Srbija ne sme da pređe crvenu liniju ulaska u NATO, jer to nije u njenom političkom i ekonomskom interesu“, rekao je on.
Na sastanku sa Železnjakom, koji je i predsednik Odbora za međunarodne odnose ruske vladajuće partije Jedinstvena Rusija, bilo je reči i o produbljivanju saradnje između SNP-a i Jedinstvene Rusije, koja je prošle godine ozvaničena potpisivanjem Protokola, dodaje se u saopštenju.