„Sirijski Kurdi su bitan činilac te zemlje, zbog čega je važno pronaći formulu prema kojoj oni mogu da izraze svoje mišljenje o ustavu i načinu upravljanja zemljom“, rekao je De Mistura u intervjuu švajcarskom listu „Temps“.
U ponedeljak će u Ženevi biti obnovljeni pregovori predstavnika sirijske vlade i opozicionih grupa pod okriljem Ujedinjenih nacija.
Učesnici će tokom nove runde pregovora razgovarati o novoj vladi, ustavu i budućim parlamentarnim i predsedničkim izborima.
Predstavnik organizacije Džejš el islam Muhamad Aluš, rekao je da uspeh međusirijskih pregovora u Ženevi zavisi od volje delegacije sirijske vlade, kao i da je delegacija Visokog pregovaračkog komiteta opozicije spremna za postizanje pravednog rešenja.
„Mi smo nosioci zahteva sirijskog naroda. Da li će pregovori napredovati ili ne zavisi od volje druge strane da dođemo do rešenja. Znamo da druga strana nije spremna za to. Mi smo spremni za pravedno rešenje“, rekao je Aluš po dolasku u Ženevu.
On je dodao da je njegova delegacija u Ženevu došla sa ciljem da se formira prelazni organ uprave u Siriji, u kojem ne sme da bude aktuelni predsednik te zemlje Bašar el Asad.
I šef sirijske opozicije Asad el Zoubi, koji je doputovao u Ženevu radi pregovora, naveo je da Visoki pregovarački komitet sirijske opozicije očekuje da će delegacija sirijske vlade ometati pregovarački proces.
„Režim ne prihvata političko rešenje i ne veruje ni u kakav rasplet osim vojnog“, rekao je Zoubi.
Sekretar sirijske opozicione partije Narodna volja i član rukovodstva Fronta za promene i oslobođenje Kadri Džamil izjavio je da će predstavnici opozicione grupe formirane u Moskvi i Kairu sa Stafanom de Misturom razgovarati o pitanjima nove vlade, ustava i izbora u Siriji.
„Sastanak s našom delegacijom biće održan 16. marta. Kancelarija De Misture predložila nam je sledeći dnevni red: vlada, ustav, izbori“, rekao je Džamil.
Prema njegovim rečima, sirijska opozicija je „veoma zadovoljna tim planom, kao i time što će početi ozbiljan razgovor“.