Obradović je, u izveštaju koji je u sredu podneo u vezi sa postupanjem Srbije u skladu sa nalozima za hapšenje i predajom optuženih, naveo da je od Ministarstva pravde primio obaveštenje da će domaći predmet u postupku za predaju optuženih, pošto je razmotren na poverljivoj sednici Vlade, biti hitno prosleđen Višem sudu u Beogradu na dalju nadležnost, saopštio je danas Haški tribunal.
„To praktično znači da se postupak ovim vraća u svoj redovan tok, u skladu sa Zakonom o saradnji sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, a pošto su sva pravna sredstva, po prigovoru ministra spoljnih poslova od 30. marta 2015. godine, iscrpljena“, piše u izveštaju.
Obradović objašnjava da postupa u skladu sa usmenim nalogom Pretresnog veća od 10. februara, kojim je Srbiji naloženo da Veću dostavlja dvonedeljne izveštaje o svojim naporima da postupi po nalozima od 19. januara 2015. za hapšenje i predaju optuženih za nepoštovanje Tribunala Petra Jojića, Jove Ostojića i Vjerice Radete.
„Čim dobijem obaveštenje da je sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu doneo rešenje u skladu sa Zakonom o saradnji, izvestiću o tome Sekretarijat Tribunala radi preduzimanja blagovremenih mera pripreme za početak postupka pred pretresnim većem“, zaključuje Obradović u izveštaju.
Troje radikala optuženo je za nepoštovanje suda zbog zastrašivanja, podmićivanja i uticaja na svedoke u predmetu Vojislava Šešelja.
Na početku ročišta pre mesec dana, tročlano sudsko veće je konstatovalo da Srbija više od godinu dana nije ispunila nalog Tribunala za hapšenje i izručenje troje radikala.
Iako je Obradović tada najpre tražio da objasni koje je sve korake Srbija preduzela od januara, sud je odbio da ga sasluša i konstatovao da Srbija „ništa nije uradila da ih uhapsi“.
Funkcioner SRS Vjerica Radeta izjavila je 10. februara da neće dobrovoljno otići u Hag i da nema osnova za optužbe iz Tribunala.
„Ni ja, ni bilo ko iz tima Vojislava Šešelja i Srpske radikalne stranke, ni na koji način se nismo ogrešili o zakon, niti ima osnova za navodne optužbe iz Haškog tribunala“, rekla je tada Radeta.
Ona je tada ocenila i da vlast u Srbiji nema pravni osnov da izruči nju i njene kolege iz SRS Petra Jojića i Jova Ostojića, jer takva mogućnost, kako je navela, ne postoji u Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom.