Američka administracija optužila je 2013. godine vlasti Sirije da upotrebljavaju hemijsko oružje protiv civila.
Prvobitno je Obama planirao da izvede operaciju po ličnom nahođenju, ali se potom obratio Kongresu kako bi dobio formalnu dozvolu. Većina u Kongresu bila je protiv te ideje.
U septembru iste godine Rusija je pokrenula inicijativu da se uništi hemijsko oružje u Siriji pod kontrolom Organizacije za zabranu hemijskog oružja. Obama je prihvatio ovaj predlog, i vojna intervencija SAD u Siriji bila je sprečena.
Zalihe hemijskog oružja uspešno su uklonjene iz Sirije i uništene: krajem oktobra 2014. godine Organizacija za zabranu hemijskog oružja saopštila je da je uništeno 97,8 odsto hemijskih supstanci za vojnu namenu koje su prethodno iznete iz zemlje.
Spoljnopolitički komentator časopisa „Atlantik“ Džefri Goldberg nekoliko puta je vodio intervjue s Obamom, na osnovu kojih je u četvrtak objavio veliki tekst. U njemu novinar prepričava sećanja Obame o pregovorima o Siriji.
„U zbrci se pojavio ’deus eks mahina‘ oličen u ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Na samitu G20 u Sankt Peterburgu, nedelju dana kasnije, kada se predomislio u vezi sa Sirijom, Obama je, prema svojim sećanjima, odveo Putina na stranu i rekao ruskom predsedniku da ’ako nateramo (predsednika Sirije Bašara el) Asada da odustane od hemijskog oružja, to će otkloniti potrebu da izvodimo vazdušne napade‘“, piše Goldberg.
U aprilu prošle godine šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, sećajući se pregovora o hemijskom oružju u Siriji, naveo je da je nekoliko dana pre očekivane odluke Amerike o bombardovanju Damaska Putin na samitu G20 predložio da se Sirija natera da potpiše konvenciju o zabrani hemijskog oružja.
Prema rečima Lavrova, navodna upotreba hemijskog oružja, koja nije dokazana, bila je samo izgovor za početak bombardovanja Damaska sa ciljem da se svrgne vlast u Siriji.