„Kada su turske vlasti započele medijsku čistku, uz minimalan protest Zapada, Erdogan je shvatio da Evropu drži u šaci“, smatra on.
Pored toga, trenutak kada su turske vlasti preuzele kontrolu nad opozicionim listom „Zaman“ i kompletnu redakciju zamenili provladinim novinarima, nije izabran slučajno.
„To se dogodilo tri dana pred samit EU—Turska, koji je posvećen migrantskoj krizi u Evropi. Erdogan je znao da Evropa neće reagovati na ovu vrstu represije. On dobro zna da je Evropa na kolenima i da joj je Turska potrebna kako bi se izborila sa migrantskom krizom“, smatra Kaningem.
Analitičar zauzimanje lista „Zaman“ objašnjava i time da je Erdogan na taj način proverio odlučnost Evrope, kako bi znao šta može da očekuje od samita EU—Turska.
„Upravo iz tog razloga je neposredno uoči samita turski premijer Ahmet Davutoglu iznenada dobio novu ideju tražeći dodatno finansiranje od strane EU kao pomoć za rešavanja migrantske krize, kao i uvođenje bezviznog režima sa Turskom“, zaključio je Kaningem.
I nemački mediji su takođe pisali o tome da je lopta trenutno na Erdoganovoj strani, kao i da je pozicionirao Ankaru tako da može da diktira sopstvene uslove.
Nemački kanal „N-tv“ uporedio je ponašanje Erdogana sa kupovinom u prodavnici, gde on bira šta želi.
„Prvo predlaže da se na granici sa Sirijom izgradi grad gde će biti smeštene izbeglice i za to traži milione evra, a zatim zahteva ukidanje viza za turske građane, ne govoreći o tome da stalno menja sume za pomoć oko prihvatanja migranata na teritoriji Turske“, navodi nemačka televizija.
Celokupno ponašanje Erdogana, dodaje se, pokazuje da je turski predsednik siguran da mu se može sve, kao i da je on Evropi više nego potreban.