Ovakav scenario (Sirija, Istočna Ukrajina) može se videti često: nelegitimne grupe uz podršku druge države bore se protiv legitimnih vlasti zemlje. Ipak, da bismo videli primer kopnenog rata dve države treba se vratiti u 2003. godinu — invaziju SAD na Irak, tvrdi „Biznis insajder“.
Dva svetska rata su dokazi nestabilnosti međunarodnog sistema koji je odobravao vođenje borbenih akcija za rešavanje međudržavnih konflikata u svojstvu zakonske mere spoljne politike, a ne krajnjeg sredstava. Nakon završetka Drugog svetskog rata politički i pravni sistemi različitih država građeni na ideji sprečavanja rata, ali da li se situacija na licu mesta može promeniti, pita se „Biznis insajder“.
List je razgovarao na ovu temu sa osnivačem analitičke kompanije „Stratfor“ Džordžem Fridmanom i on je upozorio da ovakva karakteristika svetske politike, kao međudržavne vojne akcije, može ponovo postati aktuelna. Fridman je naveo da su i ranije u istoriji bili periodi kada su analitičari greškom smatrali da države nikad više neće međusobno ratovati. Ekspert je naglasio da se u svakom stoleću dešava „sistemski rat“ tokom kojeg čitav sistem podrhtava.
Prema analizi Fridmana, u svakom međunarodnom sistemu imaju „sudbinske nedostatke“. U sadašnjem sistemu, po njegovim rečima, nalazi se uništavajući faktor.
„Kada takve zemlje, kao što su Nemačka, Kina i Rusija opadaju, i na njihovim mestima dolaze drugi, tada i počinju sistemski ratovi. Tada postaje opasno, tako kako ove zemlje još nisu postigle ravnotežu… Tako da sada vidimo sistemske promene. Spremajte se za rat“, citira „Biznis insajder“ reči Fridmana.
Fridman je izjavio da će u prvi plan izaći Japan, Turska i Poljska. Rat će se rasplamsati u istočnoj Evropi, na Bliskom istoku. Osim toga, SAD očekuje pomorski rat sa Japanom, predviđa Džordž Fridman.
„Svaki put kada se pojavljuju nove sile, treba im pronaći ravnotežu. Nove države dobijaju na snazi, dok su stare u opadanju. Opasan je ne samo taj proces, već pozicija zemlje koja prelazi na novi novo“, smatra šef i osnivač Stratfora.