Sagovornici Sputnjika smatraju da je izjava Ričarda Paunda, predsednika nezavisnog komiteta Svetske antidoping agencije VADA, koji misli da „Rusi neće moći da nastupe u Riju jer IAAF i VADA ne žele da rizikuju reputaciju promenom odluke“, u najmanju ruku — diskutabilna.
Sportski novinar Vladimir Novaković za Radio Sputnjik kaže da je očigledno da je doping veliki problem na globalnom nivou, ali da je isto tako vrlo jasno da se način borbe protiv dopinga i kazne koje se određuju veoma razlikuju.
On objašnjava da kolektivna suspenzija ruskih atletičara u novembru i najava Dika Paunda da sumnja da će Rusija do Olimpijskih igara stići da se izbori sa problemima kako bi njeni sportisti nastupili u Riju, nije prvi primer te vrste.
„I pred prethodna velika takmičenja imali smo slučajeve vršenja sistemskog pritiska na Atletski savez Jamajke, čiji su sportisti po pravilu najuspešniji u sprinterskim disciplinama već više od deset godina, osvajači svetskih rekorda i nosioci olimpijskih zlata na svim kratkim stazama. Međutim, sa druge strane, imamo primere brojnih sportista iz zapadnih zemalja, koji su suspendovani zbog dopinga, odslužili su kazne i opet se takmiče, a da pritom niko ne pominje da će protiv nekog od njihovih saveza pokrenuti bilo kakav postupak. To pokazuje da aršini zaista nisu jednaki za sve sportiste na planeti“, smatra Novaković.
On ističe da su Olimpijske igre u poslednjih pedesetak godina izuzetno politizovane.
Novaković podseća na set od četiri takmičenja od 1976. do 1988. kada se, zbog bojkota brojnih država, nisu svi ni takmičili, pa opet 1992, kada su neke države bile suspendovane, među kojima i SRJ.
„Rezultati sa svakog od tih takmičenja su „relativno relevantni“ jer, primera radi, lepo je čuti da je reprezentacija SFRJ u Los Anđelesu osvojila 18 medalja, čuveni najveći uspeh i istoriji sporta ove države, ali ako pogledate koliko elitnih reprezentacija tada nije učestvovalo i da se sasvim sigurno ne bi stiglo do svih tih odličja da su se svi sportisti borili, jasno je da to ne može da ima jednaku vrednost“, objašnjava sportski novinar za Radio Sputnjik.
On ističe da se, prema analizima sportskih stručnjaka, u ovom trenutku Rusiji na OI u Riju predviđa osvajanje devet medalja u atletskim disciplinama — dve zlatne, tri srebrne i četiri bronzane.
„Ako zemlja koja će imati devet medalja u atletici ne može da nastupi, jasno vam je da to potpuno pomera regularnost takmičenja i sportski aspekt cele priče. Najstrašnije je to što niko nikada nije rekao da je tih 12-13 takmičara, kojima se predviđa osvajanje ovih medalja, uzimalo doping ili planiralo da uzme doping, iako pričamo o kažnjavanju koje bi trebalo da bude bazirano na ličnom primeru. Oni bi jednostavno bili žrtva kolektivne kazne koju bi organ, koji u ovom trenutku zvanično izdaje te suspenzije, mogao da izrekne na račun Atletskog saveza Rusije, a ne tih pojedinaca“, kaže Novaković.
On ističe da je ovo vrlo diskutabilna odluka, koja bi značajno uticala na to da se dodatno uruši kredibilitet Olimpijskih igara.
I zamenik glavnog urednika uglednog izdanja „Rosijska gazeta“ Nikolaj Dolgopolov smatra da je reč o politici dvostrukih aršina.
„Naravno da propuštanje Olimpijskih igara ne dolazi u obzir, ali jasno je da će naša reprezentacija biti desetkovana i da će u igrama učestvovati 40-50 sportista. To će se i te kako odraziti na broj medalja u ovoj disciplini, u kojoj Rusija po običaju ima veliki broj pobeda. Svetska antidoping asocijacija će u istoriji ostati zapamćena kao organizacija koja ne donosi objektivne već nemilosrdne odluke“, kaže Dolgopolov.
On podseća da je Svetska antidoping agencija prošle godine zabranila preduktal, veoma popularan lek koji koriste srčani bolesnici.
„Ne razumem zašto sportisti nemaju pravo da ga koriste, kao da nisu ljudi…“, ogorčen je Dolgopolov.