U članku za ruski „Global afers“, Lavrov ističe istorijski značaj ruske spoljne politike tokom poslednjih hiljadu godina, tvrdeći da je ruska politika uvek bila zasnovana na očuvanju krhke ravnoteže mira i stabilnosti u međunarodnim odnosima.
„Svaki pokušaj da se Moskva kao velika sila izoluje doveo je do istorijskih poraza i velikih stradanja“, kaže on.
Ruski šef diplomatije izjavio je da su pokušaji ujedinjenja Evrope bez Rusije i protiv nje tokom poslednja dva veka neminovno dovodili do velikih tragedija, čije su posledice uvek bivale prevaziđene upravo uz pomoć Rusije.
„Budući da je najveća zemlja na svetu sa jedinstvenim "kulturnom matricom," Rusija je uvek pratila svoje nacionalne interese", rekao je Lavrov, ističući da je njegova zemlja bila most između Istoka i Zapada, dok je ruski narod uvek poštovao brojne religije i kulture.
Lavrov je naglasio konstruktivnu ulogu koju je Moskva imala u Evropi, posebno tokom Napoleonovih ratova, kao iu Prvom i Drugom svetskom ratu.
„Uticaj Sovjetskog Saveza u oblikovanju moderne zapadne vrednosti ne treba takođe potceniti", istakao je ministar, naglašavajući ulogu SSSR-a u dekolonizaciji i oblikovanju evropskog društveno-ekonomskog sistema.
Postsovjetski svet, kaže Lavrov, ponudio jedinstvenu priliku evropskim državama da se ujedine sa Moskvom i da teže ka širem i čvršćem mehanizmu bezbednosti u Evropi — mehanizmu koji bi omogućio dugotrajni mir na na celom kontinentu.
On je ponovio da Rusija ne želi sukob niti sa SAD, niti sa EU niti sa NATO-om. Ministar je naglasio da bi za celu Evropu bilo korisno formiranje jedinstvenog humanitarnog i ekonomskog prostora od Atlantika do Tihog okeana.
„Ponavljam — mi ne želimo konfrontaciju niti sa SAD, niti sa EU i NATO-om. Naprotiv, Rusija je otvorena za najširu saradnju sa zapadnim partnerima. Kao i pre, smatramo da je najbolji način da se obezbede interesi naroda koji žive na evropskom kontinentu formiranje zajedničkog ekonomskog i humanitarnog prostora — od Atlantika do Tihog okeana, kako bi nedavno formirani Evroazijski ekonomski savez mogao da postane karika između Evrope i Transpacifičkog partnerstva“, napisao je Lavrov.
Ministar je podsetio na reči bivšeg državnog sekretara SAD Henrija Kisindžera, koji je istakao važnost Rusije u sistemu globalne ravnoteže.
„Pozivam se na mišljenje mudrog i iskusnog političara kakav je Henri Kisindžer, koji je nedavno u Moskvi rekao da Rusija treba posmatrati kao ključni element svake globalne ravnoteže, a ne kao glavnu pretnju SAD: ’Ja se zalažem za mogućnost dijaloga sa ciljem obezbeđenja naše zajedničke budućnosti, a ne radi pogoršavanja konflikta. Za to je potrebno uvažavanje obe strane životnih vrednosti i međusobnih interesa‘. Mi se pridržavamo upravo takvog pristupa. I mi nastavljamo da se u međunarodnim poslovima pridržavamo principa prava i pravednosti“, naveo je šef ruskog spoljnopolitičkog resora.