Čempres iz Abarkuha, visine 25 metara i obima od 18 metara, glavna je turistička atrakcija. Posađen je pre oko četiri i po hiljade godina, i po tome je na neki način „vršnjak“ antičkih egipatskih piramida, piše iranska novinska agencija ISNA.
Second oldest living thing in Asia
— Davi Jani (@DaveJani) January 23, 2016
"Zoroastrian Sarv"
5,062 year old
Yazd _ Iran
سرو ابرکوه pic.twitter.com/RWZfw370Ec
Čempres iz Abarkuha je samo 300 godina mlađi od rekordnog „matorca“ — bora iz kalifornijskih Belih planina, čija se starost procenjuje na 4.800 godina.
Neke legende poreklo ovog drevnog čempresa pripisuju Jafetu, Nojevom sinu, dok drugi veruju da ga je posadio Zaratustra.
Povoljni prirodni uslovi lokacije na kojoj se nalazi smatraju se glavnim razlogom za dugovečnost ovog drveta, mada je sada okružen urbanim parkom i na udaru smetnji neprirodnih elemenata.
سرو ابرکوه کهنسال ترین موجود زنده در آسیا ودومین در جهان
— Arash (@Ar8sh) April 16, 2015
مردم محلی بر این باورند که این سرو به دست زرتشت کاشته شده. pic.twitter.com/BxZKTWatQD
U starom Iranu, sađenje drveća bilo je od velikog značaja, što dokazuju i gravure pronađene na zidinama Persepolja. Zaratustra je posebno verovao da je čempres sveto drvo, pošto je ostajalo zeleno tokom cele godine.
پیرترین درخت ایران #سرو ابرکوه ارتفاع 25 متر 18متر محیط🌲🌲🌲 pic.twitter.com/Wyi69ke04x
— آیدایی (@aidaasal) March 4, 2015
Čempresi su obično bili prvi izbor iranskih baštovnjaka. U svim poznatim persijskim baštama, kao što su Fin Garden, Mahan i Dovlat Abad, ovo drvo imalo je glavnu ulogu.