Prema njegovim rečima, ova strategija se razlikuje od svih prethodnih po tome što će Berlin imati potpunu kontrolu nad realizacijom ovog programa. Osim toga, ako se postigne dogovor oko svega, onda bi strategija postala svojevrsna kopija „Maršalovog plan“, koji je Amerika sprovela u Evropi posle Drugog svetskog rata.
„Mi radimo na novoj strategiji za stabilizaciju i razvoj Ukrajine zajedno sa Ukrajincima. Strategija podrazumeva mnogo veće finansijske i političke napore. To je nešto novo i biće kao dodatak Sporazumu o pridruživanju. Ali, sve je još uvek u razradi. To je ideja temeljnog ’Maršalovog plana‘ za obnovu ekonomije, uprave i sudstva“, rekao je Velman.
Predstavnica ruske Akademije privrede i državne uprave pri ruskom predsedničkom kabinetu Kira Sazonova smatra da plan Nemačke neće doneti nikakve pozitivne pomake u ukrajinskoj ekonomiji.
„Novi projekat Nemačke nije čak ni pomoć, nego samo još jedan pokušaj uzajamne saradnje sa ukrajinskom stranom da bi se održala ekonomija u zemlji. Čini mi se da je poređenje sa ’planom Maršala‘ vrlo uznemiravajući signal za ukrajinsku stranu. Ako se prisetimo šta je Evropa doživela zbog tog plana posle Drugog svetskog rata, onda se nemamo čemu dobrom nadati. Zahvaljujući ’Maršalovom planu‘, Amerika je postala lider na leđima razrušene Evrope po pitanju sirovina i trgovine. A da ne pominjemo činjenicu da su praktično sve zlatne rezerve Evrope lagano prešle na Vol strit“, rekla je Sazonova za Sputnjik.
Prema njenom mišljenju, EU pokušava da uz minimalna ulaganja izvuče iz Ukrajine što više sirovina.
„Mislim da je krajnje vreme da se Ukrajina zamisli. Korist će imati svi osim ukrajinske strane. To će biti samo još jedno izvlačenje prirodnih bogatstava i gubitak vlasti. Ukrajinski narod, praktično, neće dobiti ništa, štaviše — izgubiće mnogo“, smatra politikolog.