U poređenju sa evropskim cenama goriva, Srbija ima prosečnu cenu — 138,4 dinara litar dizel goriva i 136,05 dinara litar 95 RON.
Ispostavilo se da je 2015. godina bila vrlo povoljna za evropske vozače, ako govorimo o cenama goriva na pumpama. Sa padom cena nafte, gorivo je takođe pojeftinilo u mnogim zemljama. Evropske cene goriva pale su u proseku za 3 odsto tokom godine, dok je u nekim zemljama bio zabeležen pad i do 10 odsto.
Pad cena goriva u Evropi bio je povezan sa padom cena nafte, iako je do pada cena na samim prodajnim mestima, odnosno benzinskim pumpama, dolazilo sporije nego što je padala cena sirove nafte. Zapravo, 2015. godine cene nafte „brent“ bile su u proseku dva puta niže nego tokom 2014. godine.
Za razliku od mnogih evropskih država, cene goriva i nafte u Rusiji su se kretale u suprotnim pravcima. Cena goriva je porasla za gotovo 5 odsto u Rusiji. Ipak, to Rusiju nije sprečilo da zabeleži drugo mesto na ovoj rang-listi.
Kazahstan se nalazi na vrhu liste zemalja sa najnižom cenom goriva, s obzirom na to da je na početku 2016. godine litar goriva premijum kvaliteta koštao 41,5 dinara. Belorusija takođe ulazi u top-tri zemlje.
Od početka 2016. godine, Holandija je imala najskuplje gorivo, po ceni od 175,5 dinara za litar, uprkos tome što poseduje sopstvene rafinerije i druga postrojenja za preradu nafte. Italija, kao i veliki proizvođač nafte Norveška, uz Holandiju su se našle u grupi od top-tri države sa najskupljim gorivom — takođe po ceni od 173,2 dinara za litar premijuma.
Najčešće ovim visokim cenama gasa kumuju visoke takse i porezi. Sa druge strane, Ukrajina je zabeležila najveći rast cena gasa, s obzirom da je državna ekonomija u veoma lošem stanju i da je shodno tome i lokalna valuta devalvirala. Švedska je takođe zabeležila sukcesivni rast cena goriva, kao doduše i Poljska sa porastom cena od 12,6 odsto.
Drugi način na koji se mogu uporediti cene gasa jeste metod izračunavanja količine goriva koju jedan stanovnik države može da kupi za prosečnu platu. Od početka 2016. godine, Luksemburg se nalazi u samom vrhu ovog rejtinga sa čak 3.000 litara goriva mesečno, a nakon njega na listi su Norveška i Austrija sa 2.800 litara. Prosečan stanovnik Ukrajine može da kupi svega 147 litara premijum goriva mesečno.