„Sonda Politehničkog univerziteta u Tomsku koja će biti poslata na MSS, sklopljena je i predata Svemirskoj raketnoj korporaciji ’Energija‘ kako bi bila dostavljena na kosmodrom u Bajkonuru“, objavila je pres-služba Univerziteta.
Satelit će biti dopremljen na MSS na raketi „Progres MS-2“ 31. marta, a u orbitu od 400 km će ga postaviti posada MSS prilikom izlaska u otvoreni svemir.
„Kjubsat“, standardizovanih dimenzija 300x100x100 milimetara, koji ima sve osnovne funkcije istraživačkog satelita, kretaće se oko Zemlje narednih šest meseci.
„Ovo je prva svemirska sonda štampana na 3D printeru. Kako tehnologija bude napredovala, doći će do masovne proizvodnje ovakvih malih satelita“, dodaje se u saopštenju.
Naučnici koji proučavaju svemir 3D štampu vide kao način da u potpunosti iskoriste potencijal „kjubsata“, i smatraju da će on u budućnosti doživeti ekspanziju.
Satelit je izgrađen od materijala koje je odobrio Roskosmos, korišćenjem metode 3D štampe. Većina njegovih elemenata sadrži plastične delove, a cirkonijumsko-keramička baterija je prva takve vrste. To bi trebalo da bateriju zaštiti od štetnih temperaturnih razlika.
Brojni senzori će meriti temperaturu ploča od iverice i baterija i beležiti parametre elektronskih komponenti. Potom će podaci biti dostavljani na Zemlju, kako bi ih naučnici analizirali i zaključili mogu li ovi materijali da se koriste i za konstrukcije budućih svemirskih sondi.