Tehnologija za promenu genetike „krisper“ zameniće metodu korišćenja gena uz pomoć kog se proizvode svi GMO, i po potencijalnoj opasnosti u slučaju nepravilnog korišćenja može se uporediti sa oružjem za masovno uništenje, piše u godišnjem izveštaju šefa Nacionalne obaveštajne službe SAD Džejmsa Klepera.
Za razliku od široko rasprostranjene tehnologije korišćenja tuđeg genoma u postojećim organizmima, tehnologije „krisper“ i Kas-9 uz pomoć specijalnih belančevina omogućavaju promene na nivou DNK u ćelijama organizma. One mogu da otkriju dati lanac DNK u organizmu čoveka, izvade ga i zamene novim lancem koji su izradili genetičari, saopštio je naučni časopis „Nejčer“.
Naučnici smatraju da se uz pomoć „krispera“ može izbeći dalja predaja i širenje degenerativnih bolesti koje se predaju putem genetike.
Ipak, Nacionalna obaveštajna služba SAD smatra se ova tehnologija neće koristiti samo u medicinske svrhe.
„Uzimajući u obzir široku upotrebu, nisku cenu i ubrzani tempo izrade ove tehnologije dvojnog korišćenja, namerno ili slučajno, njeno korišćenje može dovesti do ozbiljnih posledica po ekonomsku i nacionalnu bezbednost SAD“, navodi se u izveštaju Klepera, objavljenom na sajtu njegovog resora.
Ovaj izveštaj je sastavljen na osnovu informacija i prognoza koje su predstavile CIA, ANB i druge specijalne službe SAD. U izveštaju se navodi da se bazna jedinjenja potrebna za dobijanje „krispera“ mogu nabaviti preko interneta za sumu od 60 dolara.
Kleper u svom izveštaju zaključuje da nedovoljno visok nivo etničkih standarda i profesionalizma nadzornih organa izvan zapadnih država može dovesti do nastanka potencijalno opasnih bakterioloških organizama ili preparata.