Prema poslednjim izjavama najviših turskih zvaničnika, Ankara namerava da započne kopnenu operaciju u Siriji, a za tu inicijativu ima podršku Saudijske Arabije i Katara.
Pekin u ekskluzivnom intervjuu za Sputnjik kaže da protivnika takvoj politici u turskoj vojsci ima dovoljno, te da oni veruju da svrgavanje sirijskog predsednika Bašara el Asada neće rešiti problem.
„Štaviše, taj korak bi izazvao još veću nestabilnost u regionu. Mislim da je u interesu Turske da radi na jačanju Asadove vlasti širom zemlje, jer bi to ujedno značilo i uspostavljanje kontrole na državnim granicama“, kaže on.
Pekin smatra i da bi Turska na taj način osigurala sopstvenu bezbednost.
„Mnogi shvataju da bi umesto uplitanja u skupi i dugotrajni rat trebalo da podržimo režim u Damasku i na taj način udaljimo vojne sukobe od sopstvenih granica“, naglašava on.
Bivši turski obaveštajac tvrdi i da bi Turska ofanziva na Siriju imala veoma ozbiljne posledice.
„Bilo kakva vrsta prodora turske vojske unutar sirijske teritorije mogla bi da dovede do sukoba sa Rusijom. Međutim, ima naznaka da se Ankara aktivno sprema za kopnenu operaciju — pojačavaju se mere bezbednosti unutar zemlje, menjaju se pravila reagovanja na spoljne pretnje“, ističe on.
„Ukoliko se Turska ipak odluči da napadne Siriju, to bi imalo nepovratne posledice po našu zemlju“, zaključuje Pekin.