Od samog početka sukoba takozvana sirijska opozicija je dobijala dozvolu da se razmešta po teritoriji Turske. Ne tako davno i neki turski građani počeli su otvoreno da putuju u Siriju kako bi se borili na strani „opozicije“.
I ne samo to, turske vlasti su zvanično objavile da bombarduju kurdske Odrede narodne samoodbrane na sirijskoj teritoriji koje predstavljaju saveznike Zapada u borbi protiv DAEŠ–a. Na taj način Ankara bukvalno vodi rat, smatra Nuraj Mert.
„Mi kao građani ne znamo da li je zemlja u ratnom stanju ili nije, da li je naša vlast deo koalicije protiv DAEŠ–a zajedno sa svojim zapadnim saveznicima? Kako onda ispada da su kurdski prijatelji naših saveznika — naši neprijatelji?“, piše analitičar.
Optužbe na račun Kurda, koji su navodno odgovorni za nedavne terorističke napade u Turskoj, umesto da Zapad navedu na podršku Turskoj, izazivaju sumnjičavost, a čitava situacija nikako ne ide u korist Ankare.
U očima turskih partnera sukob sa Kurdima samo je pojačao utisak o Turskoj kao „remetiocu mira“ koji čini sve što može da oteža situaciju i da spreči borbu protiv DAEŠ–a, navodi autor.
Svi postupci turskih vlasti pokazuju njihovu nesposobnost da budu pouzdan saveznik i kvare imidž Ankare kao ozbiljnog igrača u međunarodnoj politici.
„Čini se da ona vodi previše ratova protiv previše neprijatelja“, zaključuje Nuraj Mert.