Britanski novinar je nedavno posetio sirijsku provinciju koja je ozbiljno razrušena u petogodišnjem građanskom ratu.
Prema rečima Oborna, on je „čitavu večnost“ pokušavao da stigne u Alep, jer su snage opozicije praktično odsekle grad od spoljnog sveta. Tek posle uspeha sirijske armije u januaru uspeo je u svojoj nameri.
Oborn navodi da se njegov boravak u Alepu poklopio s „prekretnicom“ u sirijskom sukobu. Oružane snage Bašara el Asada, uz podršku Rusije iz vazduha, prekinule su put isporučivanja lokalnim pobunjenicima oružja i municije iz Turske. Bez ovih isporuka oni su osuđeni na propast, smatra novinar.
Oborn je razgovarao s lokalnim žiteljima koji su mu govorili o nasilju terorista DAEŠ-a, Nusra fronta i Slobodne sirijske armije (jedne od najvećih borbenih organizacija opozicije).
Ljudi s kojima je razgovarao naveli su sledeće: pod režimom Bašara el Asada žene su mogle spokojno da idu same ulicom. Pored toga, imale su ozbiljne mogućnosti kada je reč o karijeri. U ona vremena, školski program je bio liberalan, nikakvog radikalnog islamizma u njemu nije bilo. Hrišćani su se slobodno molili u svojim crkvama, kao i muslimani u džamijama.
„Žitelji Alepa bili su taoci organizacija koje žele da ih po svaku cenu preobrate u pristalice mutirane verzije vehabizma. Žitelji Alepa znaju da su mnogi borci iz ovih organizacija stranci koji žele da unište kulturu trpeljivosti svojstvenu Alepu i da iz grada proteraju sve hrišćane. Turski i saudijski sponzori su ih u tome podržavali“, piše Oborn.
Novinar navodi da su ga svi pitali zbog čega je Velika Britanija u sirijskom ratu stala na stranu terorista.
Prema njegovim rečima, na ovo pitanje će morati da odgovaraju istoričari.