„Neke zemlje, koje ranije nisu podržavale tu ideju, sada počinju da se sa njom slažu. Ima i onih koji se slažu sa stvaranjem zone za zaštitu izbeglica od terorista, ali još uvek ne mogu da odobre ideju o zoni zabrane letenja. Ja pitam SAD: vi niste odobrili zonu zabrane letenja, a tamo sada lete ruski avioni i tamo gine hiljade nevinih ljudi, a mi smo tobože koalicija i morali bismo zajedno da delujemo? Šta se dogodilo?“, upitao je Erdogan.
Sjedinjene Države i NATO se kategorički protive stvaranju takve zone. Američki predsednik Barak Obama je još u novembru prošle godine tu ideju nazvao kontraproduktivnom. On je rekao da bi stvaranje takve zone zahtevalo od SAD kopnenu operaciju.
Međutim, kandidatkinja za mesto predsednika SAD Hilari Klinton obećala je da će se lično založiti i „podržati zonu zabrane letenja i humanitarne koridore, kako bi se zaustavio pokolj na zemlji i vazdušni napadi“.
Stručnjaci se, međutim, slažu u oceni da bi uspostavljanje zone narušio suverenitet Sirije i da bi takav potez bio usmeren protiv ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga, koje u toj zemlji sprovode operaciju na poziv zvanične, legitimne sirijske vlade.
Od početka sukoba u Siriji Turska se zalaže za stvaranje zone zabrane letenja, a namera Ankare je da napravi „pojas bezbednosti“ od 120 kilometara na tursko-sirijskoj granici.
Prema mišljenju eksperata, glavni cilj takve ideje je stvaranje enklava zatvorenih za sirijske, a sada i za ruske vojne avione, koje bi štitila turska avijacija, što bi dozvolilo Ankari da istovremeno podržava proturska turkmenska plemena u tom delu Sirije, a takođe da nanosi udare po kurdskim snagama, koje Turska naziva teroristima zbog želje Kurda da stvore svoju državu na teritorijama Iraka, Sirije i Turske.
Većina briselskih vojnih eksperata, međutim, smatra da u uslovima ruske vojne operacije u Siriji svaki pokušaj da se stvori zona zabrane letenja u velikoj meri povećava rizik vojnih incidenata između Rusije i NATO-a. Sa njima se slažu i ruski stručnjaci.
Ankara u konfrontaciji sa Rusijom računa na solidarnost NATO-a i pokušava Alijansu da prevuče na svoju stranu. To, međutim, ne znači da će svi u Alijansi biti oduševljeni mogućnošću da postanu taoci riskantne Erdoganove igre. Eksperti ističu da se njegovi strateški ciljevi u mnogo čemu ne podudaraju sa ciljevima SAD i njihovih zapadnih saveznika.
Međutim, ukoliko takva zona bude uspostavljena, to će biti jednostrano i u suprotnosti sa odlukom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. To bi bio presedan, a Rusija bi kao odgovor morala da uvede zonu zabrane letenja nad drugim delom Sirije. Tim pre bi Sirija mogla da se obrati Rusiji sa takvom molbom, a takva odluka Moskve bi bila legalna.
Međutim, ocenjuju eksperti, takva igra bi dovela do vazdušnih sudara. To jasno pokazuje da Erdogan jako želi da SAD i druge zemlje učini svojim taocima, kako bi se svi oni našli „u istom brodu“.
Stav Moskve o ovom pitanju je jasan — uvođenje zone zabrane letenja u rejonu Alepa u Siriji neće pomoći u borbi protiv terorizma koja se vodi u toj zemlji.
„Radi se o tome da se tamo vode aktivne borbe protiv terorističkih organizacija koje se kriju u tim regionima. Zato teško da će takvi režimi dati rezultat u našoj borbi protiv terorizma“, rekao je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Rusija je ranije odbacila predlog nemačke kancelarke da se razmotri uvođenje zone zabrane letenja nad nekim područjima Sirije, ocenjujući da se to može uraditi jedino uz pristanak vlasti u Damasku i UN.
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Genadij Gatilov rekao je da zonu zabrane letenja treba da odobre sirijska vlada i Savet bezbednosti UN, a šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je istakao da „to nije inicijativa Merkelove, već turska inicijativa“.
Merkelova je u jednom intervjuu objavljenom u ponedeljak rekla da bi „pomoglo“ ako bi postojale oblasti u kojima nijedna strana ne bi izvodila vazdušne napade.
„U sadašnjoj situaciji od pomoći bi bila oblast u kojoj ne bi letela nijedna strana, svojevrsna zona zabrane letenja. Sa teroristima DAEŠ-a ne možemo da pregovaramo, ali ako bismo uspeli da postignemo sporazum antiasadovske koalicije i onih koji (predsednika Sirije Bašara el) Asada podržavaju, to bi veoma pomoglo“, izjavila je Merkelova u intervjuu nemačkom listu „Štutgarter cajtung“.
Ambasador Rusije u Londonu Aleksandar Jakovenko ranije je ideju o stvaranju zone zabrane letenja nazvao „veoma opasnom“. On je ocenio da bi stvaranje te zone, kao i bezbednosnih zona u Siriji „faktički dovelo do podele zemlje“.