Najveći broj gostiju dolazi iz Nemačke, SAD, Danske, Norveške, Izraela i Velike Britanije.
Prema podacima internet servisa za prodaju avio–karata „Momondo“, stranci uglavnom biraju grad Irkutsk, koji se nalazi nedaleko od Bajkalskog jezera. Popularnost te destinacije porasla je čak za 99,5 odsto.
Osim toga, raste popularnost sibirskog grada Novosibirska, olimpijske prestonice 2014. godine Sočija, glavnog grada Krima Simferopolja, kao i poznatih ruskih banja na Kavkazu, punih izvora mineralne vode.
Prema rečima predstavnice „Momondo“ Irine Rjabovol, nagli rast interesovanja usledio je pre svega zbog slabljenja rublje, a postoji i psihološki faktor.
„Početkom krize (krajem 2014. godine) mnogi stranci su sa skepsom gledali na samu mogućnost da putuju u Rusiju i čak su se plašili da dođu u zemlju, ali 2015. godine situacija se promenila. Stranci sada smatraju da su ruski gradovi nova, interesantna i relativno jeftina turistička destinacija“, rekla je Rjabovolova za „Komersant“.
Promocija ruskih regiona je jedan od prioriteta države — ističe za Sputnjik zamenik rukovodioca Federalne turističke agencije Roman Skori. Za sada je otvoreno 5 kancelarija u inostranstvu, od toga tri u Evropi, jedan u UAE i jedna u Kini.
„Severnu rusku prestonicu, Sankt Peterburg, prošle godine posetilo je 3 miliona stranih gostiju, ali se usluge koje sada pružaju hoteli u takozvanoj ’ruskoj unutrašnjosti‘ skoro ne razlikuju od usluga u prestonici. Bitno je da su regioni uglavnom spremni da primaju veliki broj turista. Osim toga, srednji i mali biznis su sada spremni da ulažu u izgradnju novih hotela i drugih objekata. Recimo, u velikom gradovima poput Jekaterinburga i Irkutska turistička infrastruktura je veoma razvijena, a cene su povoljne. Ponekad Italijani dolaze kod nas i kupuju italijansku robu u Rusiji“, kaže Skori.
On ističe da Rusija konstantno modernizuje već postojeće kapacitete, kao što je slučaj sa skijalištem Šeregeš, koje se nalazi u Kemerovskoj oblasti u Sibiru.
„To je trenutno jedno od naboljih evropskih skijališta, prošle godine Šeregeš je posetilo gotovo milion gostiju. Kada govorimo o turistima iz Kine, naravno da oni pre svega vole spomenike iz komunističkog doba. Istovremeno broj kineskih turista koji su posetili duhovni centar Ruske pravoslavne crkve, Trojstvena lavra Svetog Sergeja, premašuje broj domaćih turista“, ističe Skori.
Interesantno je da u Moskvi kineske turiste pored Lenjinovog mauzoleja interesuju i nekadašnja carska rezidencija Kolomenskoje i Novodevičji manastir. Kako objašnjavaju eksperti, gosti iz te najmnogoljudnije zemlje se pre svega trude da posete objekte koji se nalaze na listi Svetske baštine Uneska. U Rusiji ima 27 takvih objekata.