„Ovo je najbolji trenutak za kompromis“, naveo je Tusk uoči sutrašnjeg samita EU, prenosi Rojters.
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je prethodno danas da je u nacionalnom interesu Nemačke da Velika Britanija ostane deo Evropske unije.
Ona je istakla da je Velika Britanija bila ključni saveznik Nemačke u mnogim pitanjima, kao i da će ona učiniti sve što je moguće kako bi osigurala da ta zemlja ostane „aktivna članica“ trgovinskog bloka, preneo je AP.
Merkelova je dodala da su mnogi zahtevi britanskog premijera Dejvida Kamerona o reformi EU „opravdani i razumni“, javio je Rojters.
„Daleko od toga da su Kameronovi zahtevi samo zahtevi za Veliku Britaniju. To su, takođe, evropski zahtevi i mnogi od njih su opravdani i neophodni“, naglasila je nemačka kancelarka u donjem domu Bundestaga.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je da odbija da razmišlja o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije, kao i da Unija nema nikakav plan B.
Britanski premijer Dejvid Kameron istovremeno je u Briselu tražio podršku Evropskog parlamenta za svoje zahteve koji se tiču reforme EU pre ključnog samita evropskih lidera krajem nedelje, prenosi AFP.
„Nemamo plan B, imamo samo plan A. Velika Britanija ostaće u EU i biće konstruktivan i aktivan član“, izjavio je Junker koji se u utorak sastao sa Kameronom.
Kameron je obećao referendum o ostanku ili izlasku svoje zemlje iz EU, uz nadu da će na samitu 28 predsednika država i vlada Unije u četvrtak i petak postići kompromis oko britanskih zahteva.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc odbacio je tvrdnje evroskeptika da bi, u slučaju da neki sporazum bude postignut, EP mogao na njega staviti veto.
„Odbacujem takvu retoriku. Evropski parlament nema veto“, rekao je Šulc.
„Unija nikad nije bila u tako dramatičnoj situaciji“, kazao je on i upozorio na posledice britanskog izlaska iz Evropske unije, koja je već uzdrmana migrantskom krizom bez presedana.