Izveštaj koji datira od 29. januara 2016. godine, napisao je kontra–admiral Enriko Kredendino, komandant „Operacije Sofije“.
Taj dokument sadrži statistiku priliva izbeglica i detalje izvršenih i planiranih operativnih faza združenih snaga EU koje deluju na Mediteranu.
Stay tuned for a significant classified report on EU refugee flows. #refugees #libya #ISIS #uk #italy #turkey #syria pic.twitter.com/cDxR8q2aQF
— WikiLeaks (@wikileaks) February 17, 2016
U izveštaju se takođe naglašava pritisak na nadležne organe EU da pomognu i ubrzaju proces formiranja „pouzdane“ vlade u Libiji, od koje se očekuje da će pozvati snage EU da rade u okviru svojih teritorijalnih voda, a da će kasnije dati dozvolu za produženje vojne operacije EU na kopnu.
Ta informacija se pojavljuje manje od pet meseci nakon što je objavljeno da su u „Operaciju Sofiju“ uključeni 22 države–članice i 1.300 zaposlenih koji će odobravati prolaz ili zaustavljati sumnjive brodove u Mediteranu.
Operation SOPHIA: The global context #libya #refugees https://t.co/JOw42et2yQ pic.twitter.com/R3eKGxGNmF
— WikiLeaks (@wikileaks) February 17, 2016
Cilj operacije je, pre svega, da se poremete krijumčarski kanali trgovine ljudima, a ne da se zaustave migracioni tokovi, navedeno je u dokumentu Instituta za sigurnosne studije Evropske unije, od 27. jula 2015. godine.
U dokumentu je, međutim, navedeno da postoji „realna neizvesnost da li će operacija ikada moći — zbog pravnih ili političkih razloga — da ispuni svoju misiju, odnosno da neutrališe krijumčarsku mrežu“.
RELEASE: Operation Sophia — classified report on EU military ops against #refugee flows https://t.co/dhnfmcMtlA pic.twitter.com/NbgR1Kf6Fb
— WikiLeaks (@wikileaks) February 17, 2016
U oktobru prošle godine Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju kojom se pomorskoj misiji EU odobrava da presreće i konfiskuje brodove koji ilegalno prevoze migrante u Sredozemnom moru.
Rezolucija 2240 ovlašćuje evropske ratne brodove da pretražuju i oduzimaju brodove za koje se sumnja da švercuju migrante u međunarodnim vodama iz Libije do Evrope.
Evropska unija se bori za upravljanje izbegličkom krizom u okviru koje stotine hiljada ljudi beže iz razorenih zemalja na Bliskom istoku i sa Severa Afrike u zemlje Zapadne Evrope.